Habeş Tavuğu (Silkie)

Silkie tavuğu Türkiye’de Habeş ismiyle biliniyor. Süs tavuklarındandır, bakımı zordur. Soğuktan korunması gerekir.

Silkie tavuğu Türkiye’de Habeş ismiyle biliniyor. Süs tavuklarındandır, bakımı zordur. Hem temizliği zor hem soğuktan korunması gerekir. Habeşlerin (Silkie) en çarpıcı özelliği tüylerinin ipek gibi olmasıdır. Bu yüzden “ipekli / ipeğimsi anlamlarına gelen silky sıfatı ile adlandırılarak Silkie denmiş. Bizde Silkilere Habeş denmesine rağmen Habeşistan ile bir ilgisi olmayıp Çin kökenlidir.

Tarihçesi:
Silkie tavuklarının kökenleri tam olarak bilinmiyor. İlkin 13. yüzyılda Marco Polo Çin’de beyaz kürklü ve siyah derili tavuklar gördüğünü yazmış.

Kısa sürede büyük evrimleri: Bu tavuklarda zamanla fiziksel değişimler olmuş. Çok eskilerde başlarında uzun tepelik tüyler olmadığı ve bacaklarının tüylü olmadığı belirtiliyor. Son 30 – 40 yılda ise daha da değişmişler ve orijinal türler sadece beyaz oldukları halde şimdi birkaç değişik renkli olanları da ortaya çıkmış.

Habeş tavukları Çin menşelidir.Görünümleri ve yapıları
Tüyleri hiçbir tavuk cinslerinde olmayan bir yapıda olur. İpek gibi olup kürke de benzetilir ama soğuktan koruyucu değildir. bu yüzden habeşler ani hava değişimlerine, kötü hava şartlarına iyi uyum sağlayamazlar.

Tür olarak geneli bantam yani cüce tavuklar sınıfından değillerdir. Normal cüsseli tavuklardan olarak sınıflandırılmıştır. Bazı yerlerde yanlış olarak tüm silkiler bantam olarak kabul edilir. Oysa silkilerin bantam türü ayrıdır. Kuzey Amerika’da bulunan Habeş tavuklarının hemen hepsi bantam olup orijinal Habeşler daha çok Avrupa’da bulunur. Ama bantam olmasalar bile fazla büyük değildirler. Standart olarak kabul edilmiş ağırlıkları şöyledir: Horozlar 1.8 kg ve tavuklar 1.36 kg.

Başlıca iki ana cinsi vardır: sakallı ve sakalsız.. Yani gaga altı tüy topağı olanlar ve olmayanlar. Bu tüyler kulak loblarını örter. Böylece iki ana cinsi oluyor. Renklerine göre de ayrılırlar.

Bütün silkilerde ibik ceviz tipi olup küçüktür, gaga altı ibikleri koyu renklidir. Kulak lobları türkuaz mavisi olur. Derisi siyah, eti koyu gridir. Ayakları beş parmaklıdır.

Evcil hayvan olarak beslenmesi
Sakin, uysal, insana yakın bir hayvandır. ABD ve bazı Avrupa ülkelerinde evcil hayvan olarak en çok beğenilen tavuk türüdür.
Çinliler bundan geleneksel bir çorba yapsalar da Silkiler çoğunlukla eti için beslenmez.

Uysal, cana yakın, sıcakkanlı evcil hayvan oldukları için, güzellikleri için, kuluçkaya çok fazla eğilimli oldukları için rağbet görürler. Bazı Silkilerin horozlarının dahi kuluçkaya yattıkları farklı bölgelerden farklı tecrübeli kişiler anlatıyor. Yani ender görülen bir şey değil.

silkie veya habeş tavuğuSilkilerin yumurta verimi ve kuluçka özelliği
Gurk olmasına zemin sağlanmazsa yılda 100 kadar yumurta verebilir. Fakat sık sık gurk olmaları mümkün olduğu için yumurtadan kesilmeleri de buna bağlı olarak sık gerçekleşebilir. En azından şubattan temmuza kadar çok kuvvetli ihtimal.

Türkiye’de kuluçka konusunda Habeşlerin çok da elverişli olmadıklarını beyan eden tecrübeli kişiler var. ABD’de ise kuluçkaya yatmada aşırı olmaları ile şöhret olmuşlardır. Kuluçkaya oturmada çok inatçı oldukları, yumurta bulamazlarsa benzeri cisimlerin üstünde oturdukları, hatta hiçbir şey yoksa bile oturmaya devam ettikleri batı ülkelerinde meşhur. Bunun sebebi belki o kişilerin hep bantam (cüce) Silkilerden tercih etmiş olmalarıdır. Çünkü bantam tavuklar genelde hangi tür olursa olsun bütün dünyada kuluçkaya fazla yatkınlıkları ile bilinirler.

Bununla beraber Silkilerin kuluçka dönemlerinin kısa olduğu, gündüzlerin uzamasının sona erdiği haziran sonlarına kadar sürdüğü bazı tecrübeli kişilerce anlatılıyor. Ayrıca altında normal boyuttaki tavuk yumurtalarından belki ancak üç dört tane barındırabilmesi başka bir problem.

Habeşlerin sadece bantam türleri değil normal türleri de küçük yapılı oldukları için keklik gibi kuşların yumurtlarından civciv elde etmek için uygun bir kuluçka tavuğudur. İri tavukların altına küçük kuş yumurtalarını kuluçkaya koymak tavsiye edilmez.

Bazı yerlerde Habeşlerin iyi anaç tavuk olduklarından bahsediliyor, bazı yerlerde birden bire civcivlerine karşı ilgiyi kestiğinden dolayı kuluçkaya elverişliliği iyi olsa da analıkta iyi olmadığı belirtiliyor.

Silkiler diğer bazı tavuk türleri ile çiftleştirilerek daha iyi kuluçka tavukları elde edilir. Bu mesele ilerdeki bir yazımın konusu olacağından dolayı şimdilik burada bitiriyorum.


Kategori: Irklar Tarih: 08 Mayıs 2009

Etiketler: | | |

'Habeş Tavuğu (Silkie)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Hasan dedi ki:

  Bende de bir çift habeş var. Ben bunları civcivken aldım çatı katının balkonunda ufaktan bir kümes yaptım. Bunlar büyüdü yumurtlamaya başladılar. Peki bunlar ne zaman kulukçaya yatarlar yada neden yatmazlar?
  ***
  Habeşler yılın her zamanında çok sık gurk olabilmeleriyle bilinir ama yurdumuzda insanlarımız Avrupalı meraklılar kadar onların doğalarını düşünmez ve bu gibi sebeplerle bizde habeşlerin gurk olmaya yatkın olmadığı sanılır. Kuvvetli gündüz ışığından uzak kalmasınlar. Az ışıklı kapalı ortamlarda, sabah geç aydınlanan akşam erkenden karanlıklaşan yerlerde tavuklar gurk olmaz.

 2. İbrahim Kaco dedi ki:

  Kardeş sana tek tavsiyem var yumurtladığı yumurtaları alma. 10 kadar olduğunda büyük ihtimal yatarlar tıpkı paçalı tavuklar gibi.

 3. İsmail - Yalova dedi ki:

  İbrahim bey bir habeş tavuğu’nun 10 tane yumurtaya yatacağını sanmıyorum :)
  ***
  Adam yumurtalar birikip on tane olunca demiş, 10 yumurtaya kuluçkaya yatır dememiş. Ayrıca, hiçkimse yorumlarını sorularını haftalarca kontrol etmiyor, kimseye cevap yazmamanızı tavsiye ederim. Ama konuya katkı amacı varsa o başka, o zaman teşekkür ederim.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.