Seda Hanım’ın sorusu: “Tavuk sıcaktan ağzını açıyor”

Benim sorum kuluçkadaki tavuk günde kaç kez tüylerini nemlemdirmek için çıkar? Benim tavuğum çok çok ağzını açıyor. Çok sıcak ya da susuz kalmış gibi neden acaba? …

Benim sorum kuluçkadaki tavuk günde kaç kez tüylerini nemlemdirmek için çıkar? Benim tavuğum çok çok ağzını açıyor. Çok sıcak ya da susuz kalmış gibi neden acaba? Yeterince tüylerini nemlendiremiyor mu ki?

Cevaplar:
1- Kuçuçkanın son günlerinde bir kez nemli toprakta bol bol eşelenir. Ortalama 10 dakika eşelenerek ve dolaşarak yumurtalardan uzak kalır. Havanın sıcaklığına göre bu süre yarım saati geçebilir. Yumurtalara hiçbir zararı olmaz.Toprakta eşelenmek hakkında ayrıntılı bilgi: » Toprak Banyosu

2- Tavuğun ağzını açması daha fazla hava almak içindir, sıcak havalarda böyle olur. Kuşlar terlemez, terleyerek serinleyemez.. Onun yerine bütün bünyede hava dolaşım sistemi ile serinleme sağlanır. Kuluçkadaki tavuğunuzun bulunduğu yer veya kümes çok sıcak oluyorsa arada bir yerleri soğuk su ile ıslatın ortam serinlesin.

3- Kuluçkadaki tavuğun tüylerini nemlendirmiş olması onu ferahlatamayabilir. Boğucu sıcaklarda ortamda havasızlık da varsa böyle yapabilir. Veya vücut ısısı gereğinden fazla yükselip yumurtalara zarar vermesin diye serinlemeye çalışıyordur.


Kategori: Kuluçka, Sağlık Tarih: 18 Temmuz 2010

Etiketler: |

'Seda Hanım’ın sorusu: “Tavuk sıcaktan ağzını açıyor”' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Harun - Malatya dedi ki:

    Benim tavuğum 1 hafta yumurtlamadı ve yumurtladığı yere sabahtan akşama kadar yatıyordu. Gurk sandık ama bu olay daha sonra düzeldi nedenini öğrenebilir miyim?
    ***
    Bünye arada bir dinlenmek için mola verir, tavukta gençleşme olur. İyi bir şey.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.