Tavuklarınıza yeni arkadaşlar alırken

Tavuklarınızın yanına yeni tavuklar koyacaksanız, birbirlerini dışlamamaları gagalamamaları için içine birkaç damla çay ağacı yağı damlatılmış suyu tavukların üstüne püskürtün. Hepsi aynı kokacağından dolayı birbirlerini yabancı sanmazlar.

Tavuklarınızın yanına yeni tavuklar kattığınızda eskiler yenileri dışlarlar. Galalayıp yeni tavukları yaralarlar, yiyebilirler bile (kanibalizm). Önemli bir sorundur.

Bir yerden okudum diyorlar ki tavuklarınızın yanına yeni tavuklar koyacaksanız, birbirlerini dışlamamaları gagalamamaları için içine birkaç damla çay ağacı yağı damlatılmış suyu tavukların üstüne püskürtün. Hepsi aynı kokacağından dolayı birbirlerini yabancı sanmazlarmış.

Tavukların birbirlerini kokularıyla tanıdıklarını bilmiyordum. Hep sanırdım ki tavuklarda koku alma duyusu iyi gelişmemiş. Galiba yanlış biliyormuşum.

Tavukları birbirine alıştırmanın bir yolu şudur: Yaşadıkları yer tel örgü ile ikiye ayrılır. yeniler bir tarafta, eskiler bir tarafta kalır. Sevdikleri yiyeceklerden tel örgü boyunca iki yana serpilir. Bir arada ama birbirlerine zarar vermeden karşılıklı birbirlerini çok yakından görerek yem yiye yiye zamanla birbirlerine alışırlar. O zaman tel örgüyü kaldırırsınız. Belki on gün yeterli olabilir.


Kategori: Koruma ve Güvenlik Tarih: 01 Ekim 2009

Etiketler:

'Tavuklarınıza yeni arkadaşlar alırken' hakkında sorular, açıklamalar

 1. burcu dedi ki:

  lütfen yardım edin.. tavuklardan birini çok fena gagalamışlar kafasındaki tüyleri yolmuşlar ve kanıyo. ne yapmak lazım?
  ***
  Diğerlerinden koruyun. Kanama durursa birkaç günde iyileşir, yaralar kabuk bağlar, o kabukların dökülmesi birkaç haftayı bulabilir. şimdi bol proteinli yiyecekler verin ki yaraları çabuk iyileşsin.

 2. Berkan - Aydın dedi ki:

  Benimkilerin de sırtı yaralı, içi görünüyor horozlar yaptı. Deri kalkmış. Burcuyla konuşmuşsunuz benim için de gecerli mi acaba?
  ***
  Evet aynen öyle yapacaksın.
  Yazdığın sorulardan anladığım kadarıyla bütün sayfaları dolaşıyorsun. Buna sevindim. Daha dikkatli okursan ve soru sormada aceleci olmazsan daha çok sevineceğim. Sorularını şimdilik cevaplamıyorum. Çünkü her sayfaya baktığın için bir sorunun cevabını sonraki başka yazılarımda görmüş olabilirsin.
  Çok soru yazıyorlar. Hiçkimse yazı kurallarına dikkat etmediği için yeniden yazıyorum sonra bir de cevaplıyorum. Çok zamanımı alıyor.
  Neyse, okuyorsun bu çok güzel. Daha sonra soruların olursa cevaplarım. Lütfen soruları ilgili yazıların altına yaz.

 3. Mehmet Salih dedi ki:

  İlk cicvcivlerim artık yarka oldu, ben de ana kümes koydum. 15 gün olmasına rağmen hala birbirleriyle kaynaşmadılar. 7 tane yarka ayrı diğerleri ayrı yerlerde geziyorlar. Yemleme sırasında büyükler küçükleri gene kovalıyorlar! Birbirlerine tam manasıyla alışmaları uzun bir süreç galiba.
  ***
  Siz onların alışmalarını beklerken birbirlerini yaralarlarsa, sonra yaraları yiyerek buna alışırlarsa civcivler sırayla birbirlerini öldürüp tüketecek. Araya bir tel örgü koymalısınız.

 4. Meliha - Ankara dedi ki:

  bilmem hatırlıyabilecekmisiniz.anne tavuğum yavrularına rahatlık vermiyordu.sizin önerinize göre birbirinden ayırdım.daha önce bu sayfanızdaki öneriyi okumamıştım.tesadüfen kümesi telle ikiye böldüm.inşallah anne tavuğu yavrularıyla bir arada tutmayı sizin bu yönteminizle başarırım.
  ***
  Bu sayede birbirlerini düşman gibi görmezler, kabullenirler. 15 – 20 gün sürer.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.