Tavuklarınızı aşılıyor musunuz?

Bahçelerinde tavuk besleyen insanlarımızın yüzde doksan dokuzu hâlâ öğrenemedi: Tavukların hasta olmamaları için aşılar var. Alıp tavukları aşılamanız lazım. Sonra hasta olur ölürler üzülürsünüz. Kiminiz öyle üzülüyor ki bir daha tavuk beslememeye yemin ediyor.

Aşı nasıl yapılır?
Tavuk aşıları genelde çocuklara yapılan aşı gibi değil, yani iğne ile yapılmıyor. İğneyle yapılan aşılar, göz damlası olarak yapılan aşılar var ama tavuk aşılarının çoğu suya karıştırılan cinstendir. Tavukların içtikleri suya katılıyor, tavuklar o suyu içiyor. Böylece tavuklarınızı aşılamış oluyorsunuz.

Tavuk aşıları nelerdir ve niçin gereklidir?
Aşıların neler olduğu hakkında herhangi bir şey söyleyemiyorum çünkü uzun yıllardır eskisi gibi tavuk beslemeye uygun bahçeli bir ev imkânım yok. İlerde olur inşallah. Aşılar hakkında bilgisi olanlar aşağıya yazarsa iyi olur. Ben şimdilik şu kadarını söyleyebilirim:

Bölgeden bölgeye veya ülkeden ülkeye değişen tavuk hastalıkları olabiliyor. Ayrıca bütün dünyada veya mesela Avrupa gibi, kuzey Amerika gibi sadece belirli bir kıtada ya da bir kıtanın bir bölgesinde baş gösteren salgın hastalıklar çıkabiliyor. Bu hastalıklara karşı tavukları koruyucu aşılar geliştirilmiştir. Belirli bir hastalığa göre aşı olduğu gibi birkaç hastalığa karşı karma aşılar da vardır.

Kısaca, yılda bir defa, altı ayda bir defa yapılması kesinlikle gereken çeşitli aşılar vardır. Süresi dolunca tekrarlanmalıdır. Bölgenizde kesin gerekli olan aşılar, zamana göre ortaya çıkan hastalıklar için gereken aşılar nelerse öğrenmelisiniz, onları edinip tavuklarınızı aşılamalısınız. Aşılardan başka bağışıklık sistemini güçlendiren ilaçlar, vitaminler de var onlar da lazım.

Niçin lazım tekrar yazayım: Tavuklarınızın hastalanmamaları, ölmemeleri için lazım. Çin atasözünde denildiği gibi, doktora gitmek hasta olduğun zaman değil sağlıklıyken lazım ki hastalanmayasın! Ama siz ne yapıyorsunuz? Tavuk ölürken ilaç arıyorsunuz. İş işten geçtikten sonra neye yarar ki?

Peki nereden öğreneceğiz? Nereden alacağız?
Araştıracaksınız. Aşağıdaki yolları deneyin.
1- Çevrenizdeki tavuklardan ve kuşlardan anlayan veterinerlere danışabilirsiniz.
2- Bulunduğunuz bölgedeki ziraat ofislerine danışabilirsiniz.
3- Yakınlarınızda bir tavuk çiftliği varsa onların beraber çalıştığı veteriner vardır, onlara danışmalısınız.
4- Uzun yıllardır tavuk yetiştiren, ilaçlar aşılar hakkında bilgili olan tanıdıklarınızdan yardım alabilirsiniz.
5- Hayvanlar için ilaç satan eczacılara danışabilirsiniz.

Tavuk besliyorsanız aşılamaya mecbursunuz. Siz onları aşılamazsanız hastalık kaparlar telef olurlar. İhmal etmeyin. Hemen şimdi araştırmaya başlayın ilaçları bugün bulun bugün tavuklarınızı aşılayın. Bugünün işini yarına bırakmayın. Siz bekleyebilirsiniz ama hastalıklar mikroplar virüsler ölümler hiç beklemez!


Kategori: Koruma ve Güvenlik, Sağlık Tarih: 07 Ekim 2010

Etiketler:

'Tavuklarınızı aşılıyor musunuz?' hakkında sorular, açıklamalar

 1. hakan dedi ki:

  tavuklarınrzı aşılayın diyorsunuz, ancak tavuklara ne aşısı yapılacak ne verilecek yazmıyorsunuz. ne tavsiye ediyorsunuz?
  *************************
  Niçin herhangi bir ilaç adı vermedim, çünkü yazımda belirttiğim en başta ben bilmiyorum çünkü şu sıralar tavuklarım yok. Ve hem yeni hastalıklar / yeni ilaçlar çıkabiliyor hem de eski ilaçlar değişebiliyor.
  Kim tavuk besliyorsa yazımdaki tavsiyelerim doğrultusunda kendileri öğrenecek.
  İlerde inşallah hastalıklar ve ilaçlar hakkında tek tek yeni yazılarım olacak. Şu sıralar araştıracak zamanım yok. Şimdilik bu kadar uyarı bile büyük önem taşır ta ki insanlar tehlikenin büyüklüğünü anlasın, araştırsın, gereğini yapsın.

 2. Khaoula dedi ki:

  Bu aşı olayı benim için çok önemli eskiden hemen hemen heryıl yüzlerce tavuğum ölürdü, sonra bir kaç araştırma sonucu aşı olayını örendim ve kullandım ve faydasını çok gördüm kötü yanı şuan aşı arıyorum ve bu bölgede bulamiyorum kimse satmıyor. acaba net üzerinde siteler varmı.

  Böyle önemli bir konu açan arkadaşa şimdiden teşekkürler.

 3. süleyman dedi ki:

  benim 5 tane çiflikten yumurta tavuğum var. havalar biraz soğuyunca toparmaya başladılar. ayrıca fazla ayakta duramıyorlar, yere yatıyorlar. birkaç vitamin verdim suyuna, düzelir gibi oldular ama geçenlerde yağmurda kalınca tekrar toparmaya ve yatmaya başladılar. bu ne hastalığıdır, ne yapmam lazım? ayrıca bu arada yumurtaya devam ediyorlar. teşekkürler.
  ***
  Hastalık mıdır bunu tavuklardan anlayan bir “veteriner”e sormalısınız. Benim tavsiyelerim şunlar olabiliyor:
  1- Dar alanda duran, gezinme imkanı olmayan ve toprakta eşinmeyen – toprak banyosu yapmayan tavuklarda yaşlandıkça bu tip sorunlar çıkar. Çaresi yok.
  2- Yumurtlayan tavukların bünyeleri çok fazla güç kaybeder. Onun için çok çeşitli ve faydalı yiyeceklerle beslemeniz şart.
  Bu iki mesele ile ilgili olarak şu yazılarımı okumalısınız:
  1- https://tavuk.devletli.com/toprak-banyosu
  2- https://tavuk.devletli.com/yumurta-yemi

 4. Güray Eraş dedi ki:

  hocam biz bahçemızde dört tavuk bir horozumuz var lıgorin cinsi altı aylıklar. aldıgımızda bir aylıklardı. beş metre kare tugladan sıvalı kapı ve penceresi olan icinde sopayla tünek cekmece icine saman koyduk folluk yaptık. beşer kiloluk suluk ve yemlıkleri var. kümes tabanı beton. kazıyarak temizliyoruz öglen güneşli saatlerde bahceye salıyoruz. bırkac saat dolaşıyor beslenıyorlar mutfak artıkları verıyorum bugday yem olarak kümeste beslenıyorlar. aşiyı sizden ogrendık yapacagız. sorularım kümes icin olacak. daha yumurta almadık horoz ötmeye başladı tavuklarda kendılerıne has ses cıkarmaya başladılar. kumes beş metre uzunluk iki metr gen ikimetr yükseklıkte. güneş alıyor rüzgara ters şekilde sıvalı üstü kiremitli. tavuk sayısına ğore büyüklük nasıl. dezenfekte arasıra istermi. tabanına beton üstüne hem saglıkları hemde temızlık acısından ne yapabılırız. dogru kümes nasıl olmalı kumese başka hayvan cinsı ne koyabiliriz. herşey saglıklı. torun kızımız icin ona hem hayfan sevğisi vermek aynı zamanda organık beslemek. iyiki varsınız sizi izliyoruz bilgilenıyoruz teşekürler.
  ***
  Hayırlı olsun. bence sayıyı arttırmayın. Keşke en başta üç dört tane daha alsaydınız beraber büyürken birbirlerine alışırlardı.
  Ligorinler birbirlerine zor alışıyor, şimdi aralarına başka tavuk katsanız geçimsizlik çıkarırlar. Bunlar diğer tür tavuklardan daha baskın daha zorba daha yabani hayvanlar ama daha dayanıklılar. Temizlik ve sağlık açısından sayıyı az tutmakta yarar var. Zeminin beton olması kışın üşütmelerine sebep olabilir. Bir iki santim yüksekliğinde talaş veya saman yaymalısınız. fazla pislik birikmeden yenisi ile değiştirmelisiniz.
  Kümes fikri benim görüşüme göre tavukların sadece geceleri güvenli bir yerde barınabilmeleri için olmalı. Hele ligorin gibi hareketi, geniş alanlarda yiyecek araştırmasına meraklı hayvanlar devamlı kümeslere kapatılmamalı. Bu benim görüşüm ama herkes kümeslere hapis şeklinde tavuk besliyor. Kümeslerin hiç olmazsa genişliği çok olmalı, içinde tavukların toprak banyosu yapabilecekleri kuru toprak ve kül karışımı bir iki leğen bulunmalı. toprağa gömülüp debelenmek tavukların hayati önem taşıyan sporlarıdır eski yazılarımda anlatmıştım. Tavuklar ayrıca doğal ortamlarda yeni yeni toprak alanlar keşfedip o topraklardan yerler. Kapalı kümeslerde bu pek mümkün değil. Eğer bana soruyorsanız, sayıyı az, imkanları geniş tutun derim.
  Kümesin pencereleri genişse içerisi bol aydınlık oluyorsa, güneş doğmadan önce içerisi aydınlanıyorsa bu iyi bir şey. Loş kümesler yüzünden sabahları güne geç başlayan, akşamları erkenden karanlıkta kalan tavuklar az yumurtlar.
  Dezenfekte yerine temizliğe çok dikkat etmeniz ve aşıları düzenli uygulamanız daha iyidir. Dezenfekte pek işe yarayan bir şey değildir bunu unutmayın (gerçi bit baskınlarında yapmak gerekebilir). En önemlisi temizlik ve hayvanların bağışıklık sistemlerinin güçlü olmasıdır.

 5. sehat dedi ki:

  3 tavuk ve 1 horozum var. Geçenlerde yağmurda kalmışlar horoz ve bir tavuk ara sıra pıskırıyor. Burunlarında bir akıntı söz konusu değil ancak ne yaptıysam ara sıra pıskırmayı kesemedim. Soğuktan mı oldu acaba? Kümesin telli kısmını akşamları kapatıyorum, sularına da bir diş sarımsak ve bir çorba kaşığı sirke karıştırdım ama bir sonuç alamadım. Ne yapabilirim havalar ısınınca geçer mi? İştahları da yerinde.
  ***
  Sularına bir şey katmayın, sarımsak soğan gibi şeyleri yemeleri için verin. Aksırık tıksırık sirkeden olabilir. Madem canlı hayvan besliyorsunuz aşılarını düzenli olarak vermeniz lazım.

 6. Mehmet Salih dedi ki:

  Tavuklarda bit olayı hayvanları huzursuz ediyor ve kümes, tunekler her yerde oluyor. Bugün hayvan ilaçları satan eczaneden tavuk biti ilacı aldım. Tavukları tek tek tutup kanatlarına pudra gibi serptim. Ayrıca kumese iyicene ilaçladim. Umarım faydası olur ve bir müddet idare eder. Bit oluşumu neden oluyor?
  ***
  Bit tavuklarda gayet normal bir şey. İnsanların sağladığı kümes ortamları bitlenmeyi tavukları öldürecek kadar zararlı hale getirebiliyor. Doğada tavuklar geceleri ağaçlarda tünerler, gündüzleri bitlerden arınmak için toprak banyosu yaparlar. Böylece bitlerin hiçbir zararı olmaz. İlgili yazım vardı bakabilirsiniz:
  https://tavuk.devletli.com/toprak-banyosu

 7. Mehmet Salih dedi ki:

  6 ayda bir aşı yapıyorum. Civcivlere aşı tavsiye etmiyorsunuz degil mi? Ayrıca her türlü yiyecek veriyorum salatadan tatlıya kadar, işyeri tablotlarindan kalanları, vitamin de vermeye gerek var mi?
  ***
  Bütün bunlara ilaveten eğer toprak alanda dolaşıp toprak yemeleri de mümkün oluyorsa her şey tamamdır. Vitamine hiç gerek yok, hiç tavsiye etmem.
  Civcivlere aşı meselesine gelince, şimdilik pek bilgim yok. Sadece civcivlerin de kendi bünyelerine uygun bir şekilde aşılanmalarının gerektiğini biliyorum. Aşı önemli. Her hastalıktan koruyamasa bile yaygın hastalıklara karşı geliştirilmiş aşılar kesinlikle lazımdır. Her kim tavuk besliyorsa öncelikle aşılama mevzuunda çok iyi bilgilere sahip olmalı ve hatta bu konudaki gelişmeleri daima takip etmeli.

 8. Nazım - Manisa dedi ki:

  Benim 30 tane köy tavugum var hepsi de saglıklıydı ama bugünlerde bir iki hayvanım öldü aralıklı olarar ibikleri soldu iştahsızlık ve düşünme.. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum ve saglıklı olmaları için hangi aşıyı tavsiye edersiniz?
  ***
  Yazımın içinde anlattığım gibi iyice araştırıp siz bulacaksınız.

 9. Mehmet Salih, İstanbul dedi ki:

  Horozlarımın renkleri soldu. Yorgun gözüküyorlar, ikisinide dinlenmeye aldım. Birisi yem bile yemiyor. Tabiki sorum lütfen tavsiyeniz?
  ***
  Aşılar, dengeli sağlıklı besleme, temiz ortam, temiz hava hastalıklara dirençli olmaları içindir. ama hastalık başgösterince vitaminli ve antibiyotikli ilaçlardan başka çözüm yok. Mesela neo-terramycin-vitamin adlı ilaçla veya benzeri bir ilaçla hiç vakit kaybetmeden tedavi etmeye çalışmalısınız.

 10. Mehmet bey aynı benim de öyle oldu. Bazıları birden yemden kesildiler halsizleştiler, ishal olayını gözlemledim. Veterinere gitdim, Vetakoksin verdi. Antibakteriyel oral çözelti 5 litre suya bir kapak iki gün verdim. Sonra kestim Veteriner aynı zamanda Neo-terramycin+vitamin verdi. Diğer ilaç bitiminden iki gün sonra ver dedi. Verirken tavukları susuz bırakıyorsunuz sonra 2.5 litre suya bir çay kaşığı verin ben aynı zamanda bildiğimiz lapa yaptım verdim. Bugün itibariyle normale döndüler. Öncelikle salgın var havalar değişiyor, ayrıca Erdal beyin de devamlı yazılarında var bu mevsim tavukların tüy dökme zamanı ki benimkiler başladı.Vitamine ihtiyaçları var. Bu aralar balık bol ve ucuz ben veriyorum hamsi çiğ olarak o kadar çok seviyorlar ki Erdal bey zaten yazılarında devamlı uyarıyor.. verin mutlaka diyor. Şu ana kadar yaptığım uygulamalar da Erdal beyin önerileri ışığında hiç sorun çıkmadı. çıksa da hayvanlar kuvvetli oldukları için çabuk atlatıyorlar. inşallah bundan sonra da çıkmaz ama önlemlerimizi almamız da yarar var. Neo-terramycin+vitamini elinizin altında devamlı bulundurun, eksik etmeyin herhangi bir anormallik iştahsızlık gördüğünüzde verin bunu bana veteriner kesinlikle tavsiye etti. Bir de kümeslerdeki follukları, tünekleri toz kireç serpin mikroba birebir orda oluşabilecek mantar türü hastalıklara karşı çok yararlı. Uygulama tabii ki size ait kolay gelsin. Çorludan selamlar saygılar..

 11. Gülcan, Muğla dedi ki:

  Merhabalar. Yaklaşık 3 ay önce 5 köy tavuğuyla başlamıştım bu işe. Tavuk nasıl bakılır, nasıl yetiştirilir diye site site dolaşıp araştırma yaparken gördüm ki piyasada büyük miktarda kanatlı sever insan var. Tavuklara ve cinslerine karşı merakım arttı ve araya taraya bir tavuk çiftliği buldum. Oradan kendime çeşit çeşit civcivler edindim. Şu anda toplamda 44 adet kanatlı hayvanım var. Onların bakımını, yetiştirilmesini öğrenmemde büyük payı olan site sorumlusuna minnettarım.
  Bu meraklı ve ilgili tavuk yetiştirme yolculuğum esnasında tabii ki aşı nasıl yapılır onu da öğrenmiş bulundum. Akşamdan tavuklarınızın karnını bir güzel doyuracaksınız. Onlar karınlarını doyururken ortalıkta bulunan bütün su kaynaklarını kaldıracaksınız. Bir damla bile su almamaları gerekiyor. Yerlerine kendileri girer yada kendiniz kapatırsınız. Sabah olduktan sonra tekrar yemleyeceksiniz. Sonra, aşıyı yaklaşık 5 lt.lik bir kabın içerisine su koyarak içine atıp karıştıracaksınız. Suyu başka bir yerde karıştırıp tavuklarınızın önüne öyle koymanızda fayda var, çünkü çok susadıkları için sizi rahat bırakmayabilirler. Önlerine bırakır bırakmaz bir kaç dakika içinde susadıkları için anında bitiriyorlar suyu. Aşılı suyun 2 saat içerisinde tavuklar tarafından tüketilmesi gerekiyor, daha sonrasında aşı bozuluyor ve bir işe yaramıyormuş.Böylece tavuklarınız aşılanmış oluyor. Veterinere yılda kaç kez aşı yapılması gerektiğini sordum. Yılda 1 kez dedi. Yine veteriner en iyi aşılama yönteminin daha civcivler doğar doğmaz verilecek olan suya katılacak aşıyla elde edileceğini söyledi.
  Bu arada, eğer tavuklarınızda hastalık varsa, aşılama işe yaramıyor. Ya da tavuklarınıza antibiyotik falan veriyorsanız, üzerine bir de aşı verirseniz bunun tavuğu öldürmeyeceğini ama çok yıpratacağını söyledi veteriner.
  Bana verilen aşının adı: BIO-VAC LA SOTA 1000 doz.
  ***
  Gülcan Hanım bilgiler için teşekkür ederim fakat susuz bırakma usulü çok yanlış. Tavukların akşam bir şeyler yiyip su içememeleri ve sabaha kadar susuz beklemeleri ölümle bile sonuçlanabilir. Onun yerine sabah uyandıklarında ortada su bulundurmayıp önce severek yiyecekleri kuru yiyecekler vermeli ondan sonra aşılı su verilmeli. Ayrıca aşı bağışıklık sistemini güçlendirmek içindir ama insalardaki gibi işe yaramaz. Mesela çocuklara hayatında bir defa çocuk felci, su çiçeği, kabakulak vb. hastalıklara karşı aşı yapılırsa etkisi ömür boyu sürer. Tavuklardaki aşı farklı. Etkisi en fazla birkaç ay sürebilir. Aşıdan daha önemlisi bünyelerinin dengeli ve sağlam beslenmeleriyle güçlü olmasıdır. Esas bu durumda bünyeleri kuvvetli bir bağışıklık sistemine sahip olur. Aşılar da böylelikle gerektiği gibi işe yarar.

 12. Gülcan, Muğla dedi ki:

  … … En başta yazdığım yazının altında bazı bilgiler yazmıştım, sizde kabul etmemiş tavukların susuzluğa dayanamayacağını ve aşıların yapımının yılda 1 kez yapılmasının çok uzun süreli olduğunu ve bu zaman zarfında tavukların hastalanabileceğini söylemişsiniz. Bu konuda çok araştırma yaptım, bazı aşı uygulayan insanlar 6 ayda bir yaptıklarını falan yazıyorlardı. Paylaşmış olduğum bilgiler benim şahsi fikirlerim değildi. Veterinerin bana söylemiş olduğu bilgilerdi. Sonuç itibariyle 4 yıl veterinerlik okumuş birisinden daha fazla bilgiye hiç bir zaman sahip olamayacağımı düşünüyorum. İşte, siz ve sizler gibi değerli kanatlısever insanlar sayesinde tavuklarımı ayakta tutmaya, onlara kendimi sevdirmeye, huzurlu bir ortam sağlamaya çalışıyorum. Şu anda sizlerden öğrendiğim bilgiler sayesinde çevremdeki bir çok insanın tavukları yumurtlamazken, şükürler olsun yetişkin tavuklarım yumurta yemi kullanmadan yumurtluyorlar.
  Uygun görürseniz bir ilaç ismi daha söylemek isterim. Tavuklarınız, halsizleşir, yürümekte zorlanır, bir kenara çekilip yemeden içmeden kesilirse AUGMENTİN 650 MG kullanabilirsiniz. Felç olan tavuğumu ayağa kaldırdı.
  ***
  ***
  Tavuklar kuş türlerinin içindedir, farklı yatadılışa sahip hayvanlardır. Diğer hayvanlara benzemez. Türkiyede tavuklarla ilgili yüksek bilgiye tecrübeye sahip veteriner bulmak imkansız. Benim tavuklar hakkındaki derin araştırmalarım ve gözlemlerim sonucu edindiğim sonuçlar veterinerlerimizin bilgilerinden daha sağlıklıdır. Akşam tıka basa yedirmek, su içirmemek, susuz geceletmek yanlış. Öyle tavsiyede bulunmuş olmaları tavukların sindirim sistemleri hakkında hiçbir şey bilmediklerini gösterir. Ya da bilinçsizce hareket ediyorlar. Mesela yumurta üretim çiftliklerinde özel ışıklandırmalar yapılır, tavukların uyku süresi günde sadece birkaç saattir. O usul oralarda zararlı olmayabilir. Ama düşünün, normal şartlarda uyku süresi daha fazla. Hele kış aylarında çok fazla uzun. Tavuk sindirim sistemi uzun süre susuz kalmaya gelmez. Sonra suyla karıştırılan aşının su ile içirilmesi şart değil. Mesela suya karıştırdıktan sonra o miktar aşılı sudan tavukların severek yiyebilecekleri bir bulamaç yapılıp yedirilebilir, aşı o şekilde de verilebilir.
  İlaç tavsiyenize teşekkür ederim. Deneyip faydasını görmüşsünüz anlatmışsınız. Kişi adlarını vesaire şeyleri siliyorum. Şimdiye kadar çok tavsiyelerde bulunuldu hep sildim. Eğer silmesem burası binbir çeşit ilanlarla dolup taşar. Diğerlerini silmişken sizinkini silmemekle diğerlerine haksızlık etmiş gibi bir duruma düşerim. Anlayışla karşılayacağınızı umuyorum.
  Ben burada belirli bir konuda belirli tarzda bilgiler sunuyorum bilirsiniz. Önemle üstünde durduğum şey benim verdiğim bilgilerin “temelde” kesinlikle uygulanması gereken bilgiler olmasıdır. Farkım bu (doğru dengeli beslenme, geniş alanda hareketlilik sağlanması ve temizlik). Hayvanları dar alanlarda kaçınılmaz pislikler içinde yine kaçınılmaz olarak hareketsiz kalmaya mahkum ederek dengeli beslemeyi de beceremeyip ilaçlarla ayakta tutmaya çalışmak ancak hayvanlara bir zulüm olur. Uzun yıllar boyunca hiçbir şekilde ilaç kullanmadan dünyanın en sağlıklı tavuklarını yetiştirebilmiş olmam verdiğim bilgilerin doğruluğunun kanıtıdır. Aynı imkanları yeterince sağlayamayan kişiler için ilaç tavsiyelerinde bulunabilirim, sizin gibi deneyip faydasını gören kişilerin tavsiyelerine yer verebilirim. İmkanlar pek elverişli değilse, az da olsa yeterli değilse kaçınılmaz olarak tavukların sağlıklı kalmasını başaramayıp ilaç gibi yollar arayanlara tavuk beslememeyi tavsiye ederim. Zira yapacakları iş insaflıca tavuk beslemekten öte insafsızca şartlarda ilaçlarla tavuk yaşatabilme sanatı olur. Öyle usuller benim sitemin tarzı değil.

 13. Gülcan, Muğla dedi ki:

  Aşı 2 saat içerisinde yapılması gereken bir uygulama. Çok çabuk bozulduğu için tavuklar bir an önce suyu içip bitirsinler, aşı israf olmasın diye susuz bırakılıyorlar anladığım kadarı ile. Araştırdığım kadarı ile de tavuk çiftliklerinde de aşılama aynı usulle, akşamdan susuz bırakılarak yapılıyor.Çevremde yıllardır kanatlı yetiştiriciliği ile uğraşan, sorup soruşturduğum herkes de bunun bu şekilde olduğunu söylüyor.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.