Tavukların ve horozların ayak sorunları / hastalıkları

Tavuklarda ve horozlarda görülen ayak sorunlarını kabaca kaça ayırabiliriz? Bu hastalıkların sebepleri ve çözümleri nelerdir? Veterinerler doktorlar gibi değil, daha sade açıklamalarla konuyu irdeleyelim.

Tavuklarda ve horozlarda görülen ayak sorunlarını kabaca kaça ayırabiliriz? Bu hastalıkların sebepleri ve çözümleri nelerdir? Veterinerler gibi değil, daha sade açıklamalarla konuyu irdeleyelim.

Tavuklarda ayak ve bacak hastalıklarını sebepleriyle ilgili olarak üçe ayırabiliriz.

En sık görülen sebep “pislik”tir. Mantarlardan kaynaklanan şişkinlikler, yaralar, iltihaplanmalar olur. Ayaklarda fonksiyon kaybına kadar ağır hasarlar ortaya çıkabilir. Kangrenden ölmeler de görülebilir. Veya ayaklardan başlayan enfeksiyon bütün vücudu sarar, hayvanlar ölür.
Çözüm:
1- Tavuklarınızı pis kümeslerde kapalı tutmayın. Mecbursanız, en azından kümes tabanına talaş + temiz toprak karışımı yayın ve her gün değiştirin temizini yayın.
2- Hayvanlar geceleri yerde oturarak uyumamalı, tünekte tünemelidir.

Etlik tavuklarda ve Hint Asil tavuklarının bazı cinslerinde görülen kilo sorunları kaynaklı ayak ve bacak eklemleri rahatsızlıkları..
Çözüm:
1- Tavuklar hareketli olmak zorunda. Geniş bir alanda bütün gün ordan oraya gezintiler yapmalı, toprağı alt üst etmeli, her yerde yiyecek aramalıdır. Onları bu hareketliliğe daha civcivken alıştırmalısınız.
2- Tünekte gecelemeleri bu cinslerin ayak ve bacak eklemleri sağlığı için çok büyük önem taşıyor.

Gıda yetersizliği (Bunu herkes yanlış anlıyor. Tavuklarını aç bırakmamayı iyi beslemek sanıyorlar.)
Çözüm:
1- “Tavuklara civcivlere ne yedirmeli” konulu yazımı okuyup doğru beslenmelerine dikkat edin.
2- Güneşlenmeye de ihtiyaçları var. Tavuklar güneşten mahrum kalmamalı.


Kategori: Sağlık Tarih: 18 Şubat 2011

Etiketler:

'Tavukların ve horozların ayak sorunları / hastalıkları' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Abdullah dedi ki:

  Benim bir hin horozum vardı. Ayakları kızarmaya basladı sonra sürekli yerde yatmaya basladı yürümekte zorluk çekti. Acaba neden bakteri felan olabilir mi?
  Yeni getirdiğim horozlarıma da olabilir mi? Kümesin zemini beton?
  ***
  Kümesin zemininin beton olması çok kötü. Bunu nedense bütün dünyada bir bizim millet yapıyor.
  Hint bakımı zor. Hareket isterler yoksa kütürüm kalanlar çok. Gerçi cinsine göre değişir.
  Şunu oku gereğini yap, bir de geceleri yerde değil tünekte uyumalı:
  https://tavuk.devletli.com/toprak-banyosu

 2. Kerem - İzmir dedi ki:

  Hayvanları devamlı kapalı tutmuyorum geziyorlar bahçede ama tek sorun yerde yatmaları buna bir çare bulamadım. Yuvada tünek var sadece horoz 1 ayağının üzerine basmıyor diğer ayağı kırılmış olabilir mi?
  ***
  Çare bulacaksın. Gerekirse her akşam tek tek tüneğe oturtacaksın öyle uyusunlar. Zamanla alışırlar. Ayağı kırılmış mı ben nerden bileyim?

 3. Deniz - Mardin dedi ki:

  Benim bir civcivim var. Onun ayağı kanadı ve morardı. Artık yürüyemiyor. Ben bu yüzden hergün ağlıyorum. İçim acıyor. Ne olur bir çare bulun. Minik civcivim ölmeden…
  ***
  Çevrenizde varsa bir veterinere gösterin. Ölse de üzülmeyin. Doğada yumurtadan çıkan civcivlerin çok azı hayatta kalabiliyor. Bu doğanın bir gerçeğidir. Ağlamanı dünyayı kendine zindan etmeni gerektirmez.

 4. Mehmet Sait – Denizli dedi ki:

  Cvcivlerimin hepsi de tüneğe çıkıyor ama etlikler çıkamıyor. Tutup elimle koyuyorum 5 dakika kalmadan düşüyorlar. Yerde yatmak zorundalar. Ne yapmalıyım?
  ***
  Zavallıları hantallığa alıştırmışsın. Bundan sonra ayıkla pirincin taşını. yemleri önlerine koyarsan böyle olur. Zemine talaş toprak karışımı yayıp yemi etrafa serpeceksin ki devamlı eşelensinler devamlı yem bulma telaşı içinde hiç durmadan ordan orya koşsunlar. Doğada böyledir. En sağlıklı civciv yetiştirme yolu da budur. Amacınız civcivleri kısa zamanda devleştirip yemek ise o başka.

 5. Hasan - Adana dedi ki:

  Merhaba benim bir et horozum var hayvanın ayak başparmaklarının ikisininde tirnağı kırılmış,yara olmuş ve iki parmağı da şişmiş yürüyor ama çiftleşmeden sonra tavuğun üzerinden inerken ayakları tutmuyor ve yere düşüyor kalkmak içinde yerde bayağı debelendikten sonra ancak kalkıp toparlanabiliyor bide parmaklarında yara yokken ayağı zayıflıyor ve ayakları tutmuyordu düşüyordu yine kalkmak için bayağı bir debeleniyordu ne yapmalıyım yardımcı olabilirmisiniz?
  ***
  Horozu en az bir hafta temiz bir yerde ayrı tutun. Ayaklarına ilaç sürün tertemiz bakımını yapın. Bu süre içinde proteini yüksek yiyeceklerle besleyin. Günde iki damla balıkyağı da verebilirsiniz. İyileştikten sonra hayvanların geniş alanda dolaşabilmelerini, toprakta eşinip debelenmelerini sağlayın. Kümesi her gün temizleyin.

 6. Hasan - Adana dedi ki:

  İlaç olarak olarak neleri önerirsiniz acaba, biz her gün akşama doğru hayvanın ayaklarını sıcak su ile yıkayıp arkasından vazelinliyorduk bunun da bir faydası olur mu?
  ***
  İyi yapıyorsunuz. Sıcak suya deterjanlı olmayan sabun katıp yıkamanızı sonra durulayıp kurulamanızı en son vazelin sürmenizi tavsiye ederim. Problemde ilerleme yoksa ilaç gerekmez.. önceki sorunuzda dediğim gibi kuvvetli besin hızla iyileşmesini sağlar. Tırnak kırılması olayı muhakkak mantarlar yüzünden olmuştur. Yaşadıkları yerin daima çok temiz tutulması şart. İsterseniz tavuklardan anlayan bir veterine danışıp ilaç sorun.

 7. Hasan – Adana dedi ki:

  Sağolun verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Zaten ayaklarını yıkamaya başladığız günden beri düşme olayı daha da seyrekleşmeye başladı.

 8. Van dedi ki:

  Tavuğumun her iki ayağı da tutmuyor ne yapmalıyım?
  ***
  10 gün kadar sabah bir damla akşam bir damla balık yağı gagasında içeri damlatın. Ve yukarda yazımda anlattığım her şeye dikkat edin ona göre tavuk besleyin.

 9. Mert - Giresun dedi ki:

  Benim civcivim 18 günlük ve ayağı kırıldı ne yapmalıyım?
  ***
  Kuşlardan anlayan bir veterinere götürün. Bulamazsanız kibrit çöpünü destek yapıp bağlayacaksınız.

 10. Davut Bilgiç - Aksaray dedi ki:

  Evde öredek besliyoruz. Ördek büyüme safhasında. Geçenlerde yüzdüreyüm dedim ve suya koydum. Ördeği sudan çıkardığımda bacakları tutmuyordu. Veterinere götürdüm, isal olmuş dedi. ve toz ilaç verdi. bu konuda bilginiz var mı acaba?
  ***
  Ördek civcivlerinin önüne su koyarsın, kendi kendilerine suyla oynarlar, içine girerler böylece yüzmeyi öğrenirler. Alıp zorla suya sokarsanız yanlış. Demek ki su soğukmuş sinir sistemine şok etkisi yapmış bacakları tutmaz olmuş. Veteriner böyle bir şeye hemen ishal diyor. Kuşlar kakasını çişini ayrı ayrı yapmadıkları için ve eğer çok fazla sıvılı yiyecekler yiyorlarsa kakaları ishal gibi görünebilir, bu normal bir şey. Gerçekten ishal olsa o başka, çok tehlikeli bir şey.

 11. Muhammet Ali Tepegöz - Rize dedi ki:

  Horozun kanatları kesilmiş 3 ay kadar olmuş ben yeni aldım. Horozun kanatlarının tekrar çıkması için ne yapmalıyım? Yada bir tedavisi var mıdır?
  ***
  Yapacak bir şey yok. Sonbaharda tüy değişimi zamanında yenileri çıkacaktır sabredin bekleyin.

 12. Ali Yılmaz - Karabük dedi ki:

  slm, yaklaşık 3 aylık bir horozum var ve sabahtan azcık tökezlemeye başladı, öğleden sonra ise sürekli oturmakta. Felç olmuş olabilir mi? Günde yaklaşık 3-4 saat gezinmekteler ve beslenmeleri ise gayet iyi, tek sorun kümesleri biraz pis ve temizlemekte zorlanıyorum. Bu yüzden olmuş olabilir mi, ve düzelir mi?
  ***
  Günde 3 – 4 saat gezinmek etlik cinslerde hiç yeterli değil. Kütürüm kalmalara sebep olur. Daha fazla gezinmeleri bütün gün yiyecek aramaları lazım. Tavukları pis yerlere hapsediyorsanız hiç tavuk beslemeyin daha iyi. Günahtır. Vebali var.

 13. İsmail - Yalova dedi ki:

  Gurk yatırmıştım 15 yumurta koydum yumurtalarda 11 civciv oluşmuş ama bazı nedenlerden dolayı 9 civciv çıktı civcivlerin neredeyse hepsi habeş, cüce cinsler ve paçalılar daha 2 günlükler ve paçalılardan bir civciv yürümekte ve ayakta durmakta zorluk çekiyor.1 günden beri öyle, ilk gün diye normal karşıladım ama suan hala öyle.Ayakta dururken öne ve arkaya dengesizce düşer gibi oluyo yürümesi de kötü neden böyle acaba? (Yumurtaları aldığım yerde tavuklar çok sağlıklı ve 2 dönüm arazide akşama kadar geziniyorlar yani yumurtalar sağlıklı)
  ***
  Üç dört gün bekleyin düzelebilir. Olmazsa günde bir damla balık yağı ağzına damlatın. Bir hafta da böyle geçsin. Yine düzelmezse yapacak bir şey yok.

 14. Ankara dedi ki:

  Tavuğumun ayak tabanında şişme oldu. Ayakta fazla kalmıyor oturuyor. Şişlik için ne yapmam gerek?
  ***
  Ne gibi şartlarda bakıyorsanız belki pislikten olmuştur. Tavuklardan anlayan bir veterinere götürmenizi tavsiye ederim.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.