Tavukların Bitlenmeleri ve Toprak Banyosu

Doğada tavuklar bitlerinden toprak banyosu ile temizlenirler. Bu yazımda bitlenmelere karşı hangi şartlarda ilaçlama yapılması gerektiğinden ve toprak banyosunun tavukların hayati önem taşıyan bir sporu olduğundan bahsediyorum.

İnsanlar bitli tavuklardan iğrenir, bitlendiklerini gördükleri zaman hayvancağızları bol bol ilaçlarlar. Oysa tavukların bitlenmeleri onların sağlıkları için büyük bir nimettir. Tavukların bitlenmesi gayet normaldir. Piresiz kedi, bitsiz tavuk olmaz.

Tavuklarınızı devamlı kümese hapis tutuyorsanız elbette ilaçlamanız şarttır. Açıkta serbest bırakıyorsanız ilaçlamayın. Sadece kümesleri çok temiz tutun. Geceleri folluklarda veya yerlerde değil tünek üzerinde uyumaya alıştırın. Bitlenmenin aşırılığına ve bit türüne göre ilaçlamak her durumda gerekli olabilir. Kümeslere hapis tutulan tavuklarda aşırı bitlenme sonucu güçten düşmeler ve ölümler olabiliyor. Bitlerin küçük olduğuna bakmayın, biraz çok olurlarsa hayvanlardan muazzam oranda kan alırlar ölmelerine sebep olurlar. Normal doğal şartlarda yaşayan tavuklar geceleri temiz ağaç dallarında uyumakla ve gündüzleri toprak banyosu yapmakla bitlerinden kurtulurlar.

Toprak Banyosu tavukların en önemli sporudur
Nasıl ki insanlar için sağlıklı yaşam dengeli beslenme ve spor yapmakla mümkündür; aynı şeyler tavuklar için çok daha fazla gereklidir. Bu yazımda tavukların spor ihtiyaçları üzerinde duruyorum.

Tavukların hayati önem taşıyan en önemli sporları toprakta eşelenerek toprağa gömülüp debelenmeleridir. Bu sayede bütün kasları şiddetle çalışır. Toprak banyosu sayesinde bit gibi parazitlerden kurtulurlar. Tüy ve deri yenilenmesi zamanında toprak banyosu sayesinde eski tüy ve derilerinin kolay dökülmesi gerçekleşir.

Özellikle etlik türü tavukların bazı cinslerinin toprak banyosuna çok daha fazla ihtiyaçları var. Bacak kasları ve kalp kasları en iyi böyle idman yapmış olur. Aksi takdirde yaşlandıkça ayaklarda ve bacaklarda sorunlar oluyor, sonra kütürüm oluyorlar. Kalp yetmezliği gibi sorunlardan ölmeler de sık görülüyor. Serbest yetiştirilen etlik tavuklarda bu sorunlar olmaz.

Bitlenmenin faydası
Bitlerden arındırıcı toprak
Kuru olmalı, kül karıştırılmış olmalı. Kuru toprak ve kül tavukların bitlerden kurtulmasını sağlar. Tavuklarınızı kapalı kümeslerde yetiştiriyorsanız bir leğende bunu sağlayın. Bitlenmişlerse zaten içine dalacak kuru toprak arıyorlardır.
Bitlenmiş tavuklar toprak bulup içine gömülerek bütün her yerini toprağa sürter, toprağın içinde bol bol debelenirler. Ayakları, bacakları, gagaları devamlı çalışır. Kaslar güçlenir. Eklemler sağlığını kaybetmez. Toprak banyosu sonrasında defalarca silkinir, kanat çırpar toprakları üzerinden atmaya çalışır. Gagasıyla bütün tüylerini tarar, düzene sokar. Bunlar da ayrı spor aktiviteleri hükmüne geçiyor. Bir toprak banyosu, tavuğun dipten tırnağa iç ve dış bütün kaslarını en mükemmel şekilde çalıştırır, bütün organlarını etkiler. Gördüğünüz gibi bit tavukları spora daha fazla yönlendiriyor. Doğada hiçbir şey boş yere değildir.

Beslenme ve bağışıklık sistemi açısından toprak banyosunun önemi
Toprakta tavuk bünyesi için önem taşıyan birçok madensel maddeler, mineraller vardır. Onun için tavuklar taş yedikleri gibi toprak da yerler. Hatta gereken maddeler her toprakta bulunmadığı için tavuklar çevreyi dolaşıp ihtiyaçları olan maddeleri ihtiva eden toprak ararlar. Bulurlarsa her gün oraya gider orada toprakta kazılar yaparak bulduklarını yerler. Topraktan ayrıca böcek, larva, kurtçuklar ve böcek yumurtaları ve çeşitli bitki kökleri bulup yerler. Bütün bu aktiviteler ve yedikleri şeyler tavukları her zaman çok sağlıklı kılar, bağışıklık sistemlerini güçlendirir, hastalıkları kolay atlatmalarını sağlar.

Kuluçka tavukları için toprak banyosunun önemi
Son haftada ana tavuk her gün nemli toprak bulur toprak banyosu yapar. Bunda amaç nemli toprağın yardımıyla tüylerini nemlendirmektir. Böylece son günlerde yumurtalar o nem etkisiyle yumuşar, civcivlerin yumurta kabuğunu kırıp çıkmaları kolaylaşır. Toprak nemli olmalı, ıslak olmamalı.


Kategori: Sağlık Tarih: 01 Mayıs 2010

Etiketler:

'Tavukların Bitlenmeleri ve Toprak Banyosu' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Mehmet Salih dedi ki:

  Az bitliyse şaka gibi faydalı! Gene süper gibi konu olmuş, keşke onceden görseydim. İlaclamazdim, hoş zaten kümesi arada bir kireçliyorum ama çok bitliydiler :)

 2. Mehmet – Denizli dedi ki:

  Benim civcivler nadiren toprak banyosu yapıyorlar(2 haftada bir gibi). Her halde kümesin ve bahçenin temiz olmasından ama bir anormallik yok değil mi?
  ***
  Temizlikten olabilir, henüz çok küçük olduklarından olabilir, hava yeterince sıcak olmadığından olabilir, yiyeceklerini serpme yöntemiyle değil kaplarda vermenizden dolayı olabilir. Yemler asla önlerinde hazır olmamalı. Buna dikkat edin yeter. Toprak banyosu tavukların olmazsa olmaz gerekli bir ihtiyacıdır. O imkandan uzak olmasınlar ihtiyaç duydukları zaman yapsınlar. Şimdilik normaldir diyebiliriz.

 3. Mehmet Sait - Denizli dedi ki:

  Civcivler bir ay oldu toprak banyosu yapmadı. Fazla küçük sayılmazlar iki aylıklar. Normal mi?
  ***
  Normal olabilir ama yemleme şekli normal değilse o içgüdüsel ihtiyaçları körelebilir. Birbuçuk aylık olan civcivlerin arasıra aç kalıp çevrede araştırmalar yapmaları lazım. Bunun içinse geniş bir bahçe gerekiyor.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.