Turken: çıplak boyunlu tavuklar

Turken, çıplak boyunlu tek tavuk cinsidir. Göğüste, kanat altlarında ve karında da az tüy vardır. Buna rağmen turken tavuklarının soğuğa dayanıklılıkları çok iyidir. İlk görünümleri hoşa gitmese de bir defa yetiştirmeye başlayanlar bu …

Turken tavuklarına, boyunlarının tüysüz olması sebebiyle hindi melezi olduklarını düşünerek “turken” demişler. Gerçeği yoktur, yanlış bir inanıştır. Turken, çıplak boyunlu tek tavuk cinsidir. Göğüste, kanat altlarında ve karında da az tüy vardır.

İlk görünümleri hoşa gitmese de bir defa yetiştirmeye başlayanlar bu hayvanların uyumluluklarına, evcilliklerine, tavukların yumurta verimliliklerine, kuluçkadaki başarılarına, horozlarının iyi huyluluklarına hayran olurlar herkese ısrarla tavsiye ederler.

Turken tavukları Macaristan kökenlidir. Almanya’da ıslah edilmiştir. Boyun tüysüzlüğü genetik olarak baskındır. Başka tavuklarla melezleştiği zaman ilk neslin tümü çıplak boyunlu melez olurlar. Gerçek turkenler ayrıdır, melezler ayrıdır. Bütün özelliklerine dikkat edilerek soylarının başka tavuklarla karışmamasına dikkat edilmelidir.

Turkenlerin temel özellikleri:
Birçok hastalığa karşı bağışıklık sistemleri çok güçlüdür. Tüylerinin az olmasına rağmen soğuğa birçok tavuk türlerinden daha dayanıklıdır. Açık arazide beslenmeye uygundur çünkü yiyecek aramada bulmada doğal yetilerini hiç kaybetmemişlerdir.
Evcilleşmeye tam uygundur, evcil hayvan olarak bahçede beslenebilir. Oldukça uysal ve eğitilebilir karakterleri vardır. Eğer horozları saldırgan diyorsanız bilin ki safkan değildir, kanında bir melezlik vardır.

Yetiştirilme amacı: Hem eti hem yumurtası için
Yumurta verimi: Yüksek
Yumurta rengi: Krem rengi, açık ve normal kahverengi
Ağırlıkları: Tavuklar 3 kilo, horozlar 4 kilo
Renk: Genel bir renkleri yoktur. Çeşitli renklerde olurlar. ABD’de resmen kabul edilmiş renkleri siyah, beyaz, devetüyü ve kırmızı..
İbik: Düz, tek parça, tavuklarda biraz kısa, horozlarda orta boy, genelde 5 dişli.
Soğuk havaya dayanıklıları: Çok iyi
Evcilleşme: Uysal ve çok uyumludur, evcil hayvan olarak mükemmeldir. Hiçbir huysuzlukları haydutlukları olmaz.
Cüce cinsi: Var
Kuluçkaya yatma: Çok iyi
Diğer özellikleri: Tepeli olmaz, ayaklar tüysüz ve 4 parmaklıdır.


Kategori: Irklar Tarih: 25 Temmuz 2010

Etiketler: |

'Turken: çıplak boyunlu tavuklar' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Tamer dedi ki:

  bende bunun tavugundan ve horozundan var. ayrıca başka cins tavuk ve horozlarım da mevcut. yanlız horozlar turken tavuguna hiç ilgi göstermiyor. ayrıca tavugu boy olarakda diğerlerinden biraz küçük ve 1 sene oldu hala kuluçkaya yatmadı. kuluçkaya yatması için ne yapabilirim.
  ***
  Tavuklarını gurktan soğutma çareleri arayan kişilerden anlıyoruz ki tavuklarının gurk olmaları için veya kuluçkaya yatmaları için hiçbir şey yapmamışlar ve gurk olmalarını hiç istemiyorlar ama tavuklar oluyor. Tavuk cinsine göre değiştiği gibi yaşam şartlarının da çok büyük etkisi var. Bazı tavuklar devamlı gurup halinde yaşamak zorunda kalınca gurk olmuyor veya olsalar bile kuluçkaya yatmayabiliyor. Genelde kapalı ve az ışıklı yerde yaşayınca gurk olmazlar. Sabahları güne geç başlamak, akşamları erkenden karanlık kümeslere kapatılmak gurk olmayı kesinlikle engelliyor. İşi oluruna bırakmalısınız. Sizin isteğinizle olabilecek bir şey değil. Belki şartların iyileştirilmesi işe yarayabilir. Yalnız, yaz ortasından sonra gurk olmaları pek mümkün değil. Çok az cinslerde mümkündür. örneğin hint tavukları ve cüce cins süs tavuklarından bazıları yılın her zamanında gurk olabilirler.

 2. doğucan dedi ki:

  Bu tavukların yetişkinliğe ulaşmaları ne kadar sürer ve kaç yıl yaşarlar?
  ************************
  Bu konuda hiçbir bilgi bulamadım. Ancak tecrübeli kişiler bildirirse öğrenebileceğiz.

 3. hamit dedi ki:

  piyasada bu tavuğun fiyatı ne kadardır acaba?

 4. İzmir dedi ki:

  Normal tavuklardan bir farkını görmedik ama maşallah hergün yumurtluyor. Ama açıklık olacak gezecek yani erkeği cok korkak bizim diğer horozlardan kacıyor o yüzden ayırdık. Tavuğuyla hergün salıyoruz, hiçbir zararları olmuyor. Tavsiye ederim.

 5. Mehmet Salih dedi ki:

  Turken cinsi benimde bir tavuğum var. Görsel olarak hindi gibi ama kuluçkaya yatma ve yumurta verimi çok güzel. Civcivleri oldu çok matraklar :)
  ***
  Evet, ben gerçi hiç görmedim ama yaptığım araştırmalarım sonucunda bütün dünyada bu cinsin çok sevildiğini öğrendim. Aynı zamanda edepli terbiyeli hayvanlarmış. :)

 6. İsmail - Yalova dedi ki:

  Gurk yatırmıştım 2 tane çıplak boyunlu çıktı inşallah melez değillerdir.
  ***
  Civcivlerin hem annesi hem babası turken ise melez değillerdir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.