Tüy Dökümü

Tavukların tüy dökmeleri, tüy değişimi, yeni tüylerin çıkması yılda bir defa sonbaharın ilk yarısında gerçekleşir. Bu sürede iyi beslenmeleri gerekiyor.

Tavukların tüy dökmeleri, tüy değişimi, yeni tüylerin çıkması yılda bir defa sonbaharın ilk yarısında gerçekleşir. Bu sürede iyi beslenmeleri gerekiyor. Tüy dökme zamanının sonbaharda olması genel bir şeydir. Bazı hastalıklar, geçici veya kalıcı hormonal düzensizlikler ve beslendikleri yerdeki ışık düzensizlikleri de tüy değişimine sebep olabilir.

Tüy dökümü zamanında tavuklar genelde yumurtadan kesilirler veya yumurtlamalarında büyük azalma görülür. Çünkü bütün bedende tüy ve deri yenilenmesi yaşanmakta olup hayvanların aldıkları gıdanın büyük kısmı yeni yapılanma için kullanılacaktır. Tüy değiştirme dönemi geçiren tavuğunuzu ne kadar faydalı gıdalarla beslerseniz o derecede kaliteli tüylere sahip olurlar, ayrıca yenilenme hızlı olur.

Bir soru: Tavukların kırılan veya makasla kesilen uzun kanat tüyleri sonra tekrar çıkar mı?
Uçmasın diye kesmişseniz, yenilerinin çıkması tüy dökme zamanında sonbaharda olur. Yolunanlar ise kısa sürede yenilenir, tüysüz kalmamaları doğalarının gereğidir.


Kategori: Sağlık Tarih: 15 Ocak 2011

Etiketler:

'Tüy Dökümü' hakkında sorular, açıklamalar

 1. ali izmir dedi ki:

  sadece tavuklar mı tüy dökümüne girer benim horozlarım hiç girmedi de..
  ***
  Belki sizin horozlar henüz gençtir. Bir yaşını doldurduktan sonra düzenli olarak tüy dökerler.

 2. Bilal - Ankara dedi ki:

  Tavuğum çok tüy döküyor.
  ***
  Demek ki yanlış zamanda tüy dökmeye başlamış. Hazır özel yemlerden bozuk olanlar ve serbest gezen tavukların sokakta bulduğu ilaçları yemeleri hormonlarda düzensizlik yapar böyle şeyler görülebilir. Normal karşılayacaksınız artık.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.