Yaş ilerledikçe dişi yavru oranının artması

Bir yazıma gelen bir soruda, bir kanarya yetiştiricisi “Mehmet Deniz” Bey çok ilginç ve önemli bir tecrübesini paylaşmış: Bizim tezlerimizden birisi de “ebeveynlerin yaşlarının” yavruların cinsiyetlerine etkisidir. …

Bir yazıma gelen bir soruda, bir kanarya yetiştiricisi “Mehmet Deniz” Bey çok ilginç ve önemli bir tecrübesini paylaşmış.

Bizim tezlerimizden birisi de “ebeveynlerin yaşlarının” yavruların cinsiyetlerine etkisidir. Genç kuşlarda dört yavrudan üçü erkek oluyorken, kuşların ikinci üreme yıllarında bu oran yarı yarıya, üçüncü üreme yıllarında ise dört yavrudan üçü dişi çıkıyor (genel kanıdır).

Bu şekilde yazmış. Önemli bir bilgi.

Ve sorusu da şu:
Kanarya, saka, ispinoz türleri, finch türleri vs ile tavukların kıyaslaması yapılabilir mi bilmiyorum ama kanatlı hayvan olduğundan benzerlikleri olabilir diye sordum. Bu konuda bilgi ve görüşlerinizi alabilir miyim lütfen?

(https://tavuk.devletli.com/civciv-embriyo/comment-page-1#comment-501)

Kendileri yazılarıma pek yorum ve eleştiri yazmasalar da yazılarımı takip eden çok tecrübeli tavuk yetiştiricileri olduğunu biliyorum. Bu konuda ne derler acaba? Tavuklarda da aynı şey söz konusu mudur? Aşağıya yazarlarsa herkes için güzel bir paylaşım olacak. Eğer kanaryalardaki gibi oluyorsa böylelikle yumurta tavuğu yetiştiren çoğu kişi 2 ve 3 yaşlarındaki tavuklarına horozlarına daha fazla değer verirler.

Benim doğal kuluçka ile ilgili fazla tecrübem yok. Ama yazılarımı takip edenlerden mutlaka yüksek tecrübe sahibi olanlar vardır. Veya başkalarından duydukları bilgilere sahiptirler. Yazmaları, o bilgileri herkesle paylaşmaları güzel olur.

Yabancı web sitelerinde bu konuda bilgiler kesin vardır ancak tavuklar hakkında ben bulamadım. Bulduğum bir bilgi bir papağan çeşidi hakkında:
Bir Avustralya papağanında, bir yılın üreme sozunu boyunca ilk kuluçkadan çıkan civcivlerin yarıdan biraz fazlası dişi oluyor, aynı yılın üreme sezonunda sonraki kuluçkalarda erkek civcivlerin sayısı git gide artış gösteriyor. Bu doğal oluşumu yeni nesil hayvanların cinsel olgunluğa erişme çağı ile ilişkilendirmişler. Dişilerin daha olgun olması gerektiği ve erkeklerin daha erken erginleştiği gibi.


Kategori: Tavuklarla ilgili cinsel konular Tarih: 08 Şubat 2011

Etiketler: |

'Yaş ilerledikçe dişi yavru oranının artması' hakkında sorular, açıklamalar

 1. İsmail - Yalova dedi ki:

  Civcivin cinsiyetini belirleyen tarafın tavuklar olduğunu biliyoruz.2-3 yaşında bir tavuğun yanına yaşlı horoz koymamalıyız.O dönemlerde horozun döl werme oranı düşmeye başlamıştır.Cinsiyeti belirleyen taraf zaten tavuklar horoz genç olsa daha iyi olur.Yukarıdaki Mehmet bey’in anlattığında o kuş kendi yumurtasına gurk oluyor tavuklarda böyle değil en azından insan esaretinde yaşayanlarda böyle değil, yani demem o ki gurk olan tavuğa başka yerden yumurta buluyoruz aynı tavuğun yumurtasını koymuyoruz genel olarak.Durum böyle olunca tavuk yaşlı olsada altındaki yumurtalar onun genlerini taşımıyor olacaktır.Yaşadığım bir olayı anlatayım 5 yaşında çok sağlıklı bir anaç tavuğum gurk oldu altına yumurta bulduk ordan burdan 12 civciv çıktı 7 horoz 5 tavuk çıktı.
  Mehmet bey 2-3 yaşında kendi yumurtasına gurk olmadan bahsediyor.
  ***
  İyi diyorsun ama böyle bir şeyi düşünemeyenler de artık lütfen bu işlerle hiç uğraşmasın. Her şeyi ince ince izah edersem yazılar çok uzar gider.

 2. İsmail - Yalova dedi ki:

  Yazdıklarımı siz biliyor olabilirsiniz ama böyle düşünemeyenler için en azından bir bilgi olur diye düşündüm.Bir kusur yaptıysam kusuruma bakmayın.
  ***
  Yanlış anlamışsın. Bu açıklamana acele cevap vermişim, sen de tersleme gibi görmüşsün. İki kelimeyi değiştirdim bir daha oku. Esas sen kusura bakma. :)


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.