Enver Bey’in yeni hobisi

İstanbul’dan Enver Bey, bahçeli bir eve sahip olduktan bir buçuk yıl sonra hobi olarak tavuk beslemeye başlamış.

İstanbul’dan Enver Bey, çok iyi bir eğitim almış, iyi bir mesleği olan, evli ve iki çocuk babası. Bahçeli bir eve sahip olduktan bir buçuk yıl sonra hobi olarak tavuk beslemeye başlamış. Bahçede bir kümes ve kümese ilişik olarak tavuklara sayıya göre yeterli denebilecek derecede doğaya uygun gezinme alanı ve sağlıklı bir beslenme imkânı oluşturabilmiş. Tavuklara tek tek isimler de vermiş.

Enver Bey’in tavuklarında ve kırçıllı beyaz horozunda görüldüğü gibi “Hint tavukları” ırkı özellikleri hâkim. Sonraki nesil civcivlerden çok geçimsiz, kavgacı Hint tavukları ve horozları oluşması mümkün.

* * *

Enver Beyin tavuklarının kümesiNeyi ne ölçülerde yaptığını kendisi şöyle anlatıyor:
«Hobi amaçlı olarak 5 adet tavuk ve 1 adet horoz aldım. 3m² büyüklüğünde bir kapalı kümes, önünde 6m² büyüklüğünde üzeri yağmurdan korumaya yönelik çatı sistemli ve yanları tel örgü açık bir alan ve bunun önünde de 8m²lik her tarafı (üst dâhil) tel örgülü bir açık alan yaptım. Her 3 alan birbirine geçiş sağlamakla birlikte istenildiği zaman ara kapılarla belirli bölümler gezinme trafiğine kapatılıyor.
Rüzgâra karşı korunaklı ancak gün ışığından maksimum faydalanıyor. Zemin bildiğimiz orman zemini, burası bellenerek ve üzerine torf dökülerek toprak banyosu yapmaya uygun hale getirildi. Bu mevsimde doğal olarak çıkmaya başlayan yoncalar ve her çeşit yeşillik, az bir buğday/yumurta yemi karışımı ve ev artıkları ile desteklenerek tavukların diyeti oluşuyor.
Kümesin içine çekilen eski bir hortum ve bağlantı mekanizması hem günlük taze su gereksinimini hem de kümesin günlük temizliğini sağlıyor.
Veterinerimiz bu hafta sonu gelerek bize gerekli bilgi ve görüşlerini iletecek…
Tavuklardan kim yumurtluyor henüz bilmiyorum, tavukların cinsini ve yaşlarını da bilmiyorum ancak horozumuz 6 aylık ve son derece aktif.
Şu anda kümesin tasarımı, yapımı, tavukların bakımı, yemlemesi, alt temizliği, sularının değiştirilmesi gibi konular tamamen bende. Küçük kızım delicesine sevmesine rağmen veteriner bit önleme sürecini devereye almadan çok yakın temasta olmasın istiyor annesi.
»

Enver Beyin tavukları geniş bir kümeste

Fatmagül’ün suçu ne?
Fatmagül adlı tavukSiyah tavuğa Fatmagül adını vermişler. Enver Bey’in anlattığına göre, Fatmagül’ü diğer tavuklar dışlıyor, incitiyor. Bence normal. Anladığım kadarıyla diğerleri daha önce birlikte yaşıyorlarmış onun için şimdi birbirlerine tahammül edebiliyorlar ama gurubun siyah koyunu Fatmagül daha önce başka yerde yaşadığı için dışlanıyor. Fatmagül ayrıca evcil hayvan olarak beslemeye en uygun tavuk cinslerine benziyor. Diğerleri Hint tavukları gibi görünüyor. En azından Hint melezidirler. Safkan Hint tavukları ve horozları kendi türünden bile olsa hemcinslerine bile tahammül edemezler, ancak bir tavuk bir horoz olarak beslemek mümkün. Ama sahiplerine karşı uysal olurlar. Diğer birçok tavuk cinslerinde horozlar sahiplerine saldırıp zarar verdiği halde Hint horozları sahiplerine saygı duyarlar. Hint cinsi vahşi olduğu kadar akıllıdır da.


Kategori: Haber - Bilgi Tarih: 02 Aralık 2010

Etiketler: |

'Enver Bey’in yeni hobisi' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Apo - Körfez dedi ki:

    Enver beyin ilk resmindeki hint gerçek Hint mi aynısı bende de var. Gurk oldu. Kaç yumurta alır en fazla?
    ***
    Gerçek Hint mi bilmiyorum. Bazen melez olsalar bile dış görüntü farksız olabilir. Kuluçkaya en fazla 12 denebilir ama o Hint tavuğu ne kadar iri ise ona göre daha fazla sayıda olabilir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.