Yeni tavuk türü ortaya çıkarmak

Karışık dağınık melezler değil, yani nesil devam ederken ortaya farklı farklı türler çıkmasın, hedeflediğiniz özellikler nesilden nesile kalıcı olsun. Yazımın konusu bu tarz yeni sabit türler oluşturmak hakkında. Melez veya hibrit türler değil.

Son 150 yıl içinde birkaç yeni tavuk türü ortaya çıkarılmış. Cornish, Dalaware, Plymouth tavukları gibi. Bundan yaklaşık yüz yıl önce ABD’de yeni tavuk türleri oluşturmak büyük bir tutku haline gelmişti. O türlerin büyük çoğunluğu şimdiye kadar kayboldu. Kayboluşların en büyük sebebi Amerikan Kümes Hayvancılığı Kurumu’nun onaylamaması idi. Onaylanıp tescil edilenlerden bile kaybolanlar var.

Peki nasıl yapıyorlardı da yeni tavuk türleri oluşuyordu? Aşağıda çok kabaca ve kısaca 2 madde halinde özetlemeye çalıştım.

1 — Hedeflenen özellikler ne ise ona göre, o özelliklere yakın tavuk türleri seçilir. Türler hedeflenen özelliğe başka başka açılardan yakındır. Yeni hedef türde o özelliklerin hem birleşmesi hem artması gözetilir.

2 — Yukarda anlattığım doğrultuda bir türü başka bir türle çiftleştirirler. Onlardan oluşan melezleri başka türlerle çiftleştirip sonraki yavrulardan istenen özellikte gelişim gösterenler damızlık seçilir.. Belki arada tekrar yeni bir taze kan ile yeniden melezleştirilebilir. Birkaç nesil o şekilde dikkatle seçilen damızlıklarla nesil devam ettirilir. Genlerde karışım o kadar iç içe geçer ki artık hedeflenen özellikler nesilden nesile değişmeden devam eder olur. Sonuçta yeni bir tür oluşmuştur. Bu kadar kolay değil elbette ama kısa olarak başka türlü anlatılamaz. Yıllarca uğraşmak gerekiyor.

Yukardaki açıklamalara göre herkes yeni bir tür oluşturabilir. Fakat boşa bir iş olur. Çünkü yeni türün çok değerli özellikleri olması lazım ki kabul görsün. İşte işin bu yönü çok zor. Yapabilseniz bile Türkiyede tescil ettirmek gibi işleri yapamazsınız. Sizi ciddiye alacak bir kurum yok. Aşağıdaki kısımları okursanız aranan birkaç farklı kaliteyi bir türde bir araya getirmek zor bir iş.

Yeni etlik tavuk türü oluşturmak:
Hedef, civcivlerin çok süratli gelişim göstermesidir. 2 – 3 ayda iyice etlenmesi, etinin yenme kalitesinin yüksek olması etlik türlerde en önemli özellikler. Kaslarının sert olmaması ayrıca lazım. Başka bir ölçü de fazla etlenir (fazla kaslı) olması lazım. Çok lifli, çok sayıda dolgun kaslar.. Eskiden yeni etlik tür oluşturmada kullanılan türlerin arasında daima dev Hint tavuklarından Malay türü kullanılmıştır (bunların boyu 90cm civarında, ağırlıkları 6 kiloya yaklaşıyor). Cochin de özellikle kullanılanlardan. Malayların iri cüsseli, kaslı olması ve diğer birkaç türün etinin mükemmel yenilebilirlik kalitesi, civcivlerin hızlı gelişme özelliği birleşiyor böylece etlik türler oluşuyormuş. Fakat hindi gibi büyük ve çok etli olup ayrıca çabuk büyüyen kalıcı bir tür asla oluşturulamadı. Gerçi eskiden hedef daima hem et kalitesi yüksek hem yumurta verimi iyi türler oluşturmaktı. Şimdi gerektiği gibi etlik bir tür hâlâ oluşturulamadı. Kalitesi tek nesil geçerli olan Cornish Rock var, o da kalıcı bir tür değil. En iyi vasıfların sadece tek nesilde geçerli olduğu bir hibrit.
Normal bir tavuğun bir butu ne kadarsa hedef türün bir butu onun 4 misli kadar veya daha fazla büyük olması lazım. Göğüs eti de öyle. Civcivler çok hızlı büyüyecek (en geç 4 ayda yeterince etlenecek).. Et zahmetsizce yenebilecek.. Lezzeti saman gibi olmayacak.. Hafifçe yağlı, mükemmel lezzette olmalı.

Yeni yumurta tavuğu türü oluşturmak:
Bunda hedef çok çabuk erginleşmek (en geç 3,5 ayda cinsel olgunluğa erişip yumurtlamaya başlamak) ve kışın da yumurtluyor olmak. Yumurtanın irilik özelliği de önemli..

Yukardaki tarife uygun bir yumurta tavuğu türü henüz oluşturulamadı. Bu kalitelerin tek nesilde görüldüğü Golden comet, Atak vb. hibritler var o kadar. Yazımın konusu hibrit değil, kalıcı türler oluşturmak. Golden comet gibi hibritler istenen tüm özelliklere sahip oldukları halde sabit bir tür değildir. Sabit türün avantajı şudur: Tek türün tavukları horozları nesilden nesile hiç bozulmadan çoğaltılabilir. Kalite aynen devam eder. Hibritlerde ise, o hibriti oluşturacak iki ayrı türün nesillerinin ayrı ayrı devam ettirilmesi şarttır ki bu da ayrı ayrı mekanlarda ayrı ayrı gurupların nesillerinin devam ettirilmesi işini gerektiriyor. Aynı zorluk hibrit etlik türler için de söz konusudur.

Yeni süs tavuğu türü oluşturmak:
Bulabileceğiniz süs tavuklarının özelliklerinden hangisini bir türde görmek istiyorsanız.. Hayal gücünüze göre ne düşünüyorsanız birkaç yıl sabırla çalışarak elde edebilmeniz mümkün. Bir örnek: Silkie gibi ipek tüylü, Fizan gibi farklı tepelikli, Serama gibi mini.. Veya başka şekilde.. Çok zor ama imkansız değil.

Bu konuda son sözüm – bu sayfanın konusunun özeti: Karışık dağınık melezler değil, yani nesil devam ederken ortaya farklı farklı türler çıkmasın, hedeflediğiniz özellikler nesilden nesile hiç bozulmadan kalıcı olsun. Yazımın konusu bu tarz yeni sabit türler oluşturmak hakkındaydı. Melez veya hibrit türler değil.


Kategori: Irklar Tarih: 14 Haziran 2012

Etiketler: | |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.