Dünya Yumurta Günü

Ekim ayının ikinci Cuma günü kutlanan “Dünya yumurta günü” Türkiye’de ilk olarak geçen yıl (2008’de) kutlanmış.

Ekim ayının ikinci Cuma günü kutlanan “Dünya yumurta günü” Türkiye’de ilk olarak geçen yıl (2008 ekiminde) kutlanmış. Bugün ise ikinci kutlamanın yapıldığını tv haber bültenlerinden öğrendim. Halka bedava yumurta dağıtılmış, yumurtanın sağlık için olan muhteşem faydalarından bahsedilmiş. Tabi burada amaç insanların sağlığını gözetmek değil, yumurta sektörünü güçlendirmektir.

Peki ya yumurta üretim çiftliklerinin durumundan ne haber? Tavukların çektikleri çile kimlerin umrunda? Özellikle hayvan severlikle ilgili dernekler kuran insanlara sesleniyorum: Derneklerinizin faaliyetleri arasında tavuk çiftliklerini ziyaret etmek, tavukların sorunlarıyla, uğradıkları zulümlerle ilgilenmek var mı?

Avustralya’da ve gelişmiş batı ülkelerinde hayvanseverlerin tavuk çiftliklerine baskısı büyük. Yine de insaniliği değil para dengelerlini kollayan, vicdanlılığı gözeten değil gelenekçiliği elden bırakmayarak kitleleri sömürmeye çalışan çirkin devlet politikaları yüzünden pek bir şey değişmiş sayılmaz ama en azından “vicdan sahibi insanlar” üzerlerine düşeni yapmaya çalışıyor.


Kategori: Sektörel-Ticaret Tarih: 09 Ekim 2009

Etiketler: |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.