Yumurta ihracatında Türkiye dünyada 11. sırada

Türkiye’de tavuk eti ve yumurta sektörcülerinin kârlarını ikiye katlamaları için halkın tavuk beslemesine yasak getirilmesi hakkında.

Sekiz yılda ihraç ettiğimiz (dış ülkelere sattığımız) yumurta sayısı 32 milyondan 1 milyar 200 bine yükselmiş. Bu arada, sektörün ilgili kişileri, Türkiye halkının yeterince yumurta tüketmediğinden şikâyetçiymiş. Şimdi amaçları yılda 175 – 180 adet olan kişi başı yumurta tüketimini yılda 200’e çıkarmakmış.

Peki, diyelim 180.. Ayda 15 yumurta eder. Yani genel bir ölçüyle, her birimiz iki günde sadece 1 adet yumurta yiyormuşuz. Bu doğru mu? Hayır. Onlar kendi sektörünün yurt içi satışlarına göre böyle hesaplamış. Gerçek ise şudur: Halkımızın belki yarısına yakını kendi yumurtasını kendi beslediği tavuklardan elde ediyor hatta el altından satış bile yapıyor. Bu yüzden o yumurtalar resmi kayıtlarda görünmüyor. Dolayısıyla, Türkiye halkının yumurta tüketimi Türkiye genellemesi olarak en kötü ihtimalle günde 1 yumurtadır.

Sektörcüler bunu elbette biliyor. Halkın tavuk beslemesi engellense yurt içinde sağladıkları kâr anında ikiye katlanır. Türkiye büyük bir ülke. 72 milyondan fazla insan yaşıyor. Elde edecekleri kâr muazzam boyutlarda. Bu uğurda daha önce kuş gribi bahanesiyle Türkiye çapında halkın sahip olduğu milyonlarca tavuk yok edilmişti. Ama halkın tavuk beslemesini önlemede pek başarılı olamadılar. Şimdi Avrupa Birliği bahanesiyle yasaklama getirilecek.

Halkın tavuk beslemesine yasaklama / sınırlama
Avrupa Birliği’ne girmek için hükümetin ne kadar uğraştığını biliyoruz. Bir de “AB uyum yasaları” filan gibi şeyler söz konusu. İşte bu bağlamda, yakında Türk halkının bahçelerinde kümeslerinde tavuk beslemesine sınırlama getirilecek.

— Tavuk besleme yasağı şuna benzer bir şekilde uygulanacaktır:
• İl ve ilçe merkezlerinde ve kalabalık varoşlarda tamamen yasak.
• Şehir merkezlerinden uzak küçük varoşlarda ve köylerde ise kümes büyüklüğü, tavuk sayısı sınırlanacak. Örneğin bir eve en fazla 8 tavuk gibi. Bu belki evde yaşayan kişi sayısına göre hesaplanır. 4 kişilik aileye 2 tavuk izni gibi.
• Horoz beslemek herkese tamamen yasaklanabilir. Amaç: insanlar tavuk üretimi yapamasın.

Bu çirkin yasa yakında yürürlüğe sokulacaktır. AB uyum yasaları bahanesiyle.
Aslında pek çok şey başka amaçlarla yapılıyor kimi iyi kimi kötü, AB uyum filan hepsi fasa fiso.

Tavuklarla ilgili yasaklamalar elbette tavuk eti ve yumurta sektörlerinin sahiplerinin daha fazla kazanmaları için yapılacaktır. Şu an dünyanın bazı ülkelerinde bu yasak var. Bizde henüz yok. Ama ne yazık ki durum bunun böyle devam etmeyeceğini gösteriyor.

Acaba Avrupa Birliğine girsek bizim tavuk eti ve yumurta sektörünün durumu şimdiki gibi “rahat” devam edebilecek mi? Zira Avrupa Birliği yeni bir kanunla 2012 yılına kadar yumurta çiftliklerinde tavukların çok daha geniş alanlarda, çok daha zenginleştirilmiş şartlarda barındırılması ve beslenmesi zorunluluğu getirmiş. Tavuklara gezinti alanları, toprak banyosu yapabilme vesaire gibi doğal ihtiyaçlarını karşılama imkânlarının sağlanması zorunlu olacak. Halihazırdaki insanlık dışı uygulamalara devam eden yumurta üretim çiftlikleri, gereken şartları yerine getirmezlerse 2012 yılı içinde bütün AB ülkelerinde ortadan kaldırılacak.
Bununla da kalmıyor, Avrupa Birliği’nde çok daha insani fikirlerle yeni kanunlar çıkarılması için çalışanlar çok. Tavukların uyku saatlerinin doğala uygun hale getirilmesi, güneşli ortamlarda dolaşabilmeleri vesaire. Yukarda yazdığım ise sadece şimdi gündemde olanı. Yarın ne gibi kanunlar çıkar bilmiyoruz.

Avrupa Birliği bahanesiyle halkın tavuk beslemesine yasak getirme fikri bizim sektörcülere cazip gelir, fakat Avrupa birliğine girmeyi de gerçekten isterler mi bunu hiç sanmıyorum.


Kategori: Sektörel-Ticaret Tarih: 09 Ekim 2010

Etiketler:

'Yumurta ihracatında Türkiye dünyada 11. sırada' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Ebru - Çanakkale dedi ki:

  Kesinlikle Türkiye’de halkın yarısının yumurtasını kendi üretme gibi bir gerçeği yoktur. Ben Ziraat Mühendisiyim, şu an köylünün çoğu yumurtasını bakkaldan alıyor.
  ***
  Ebru hanım, ziraat mühendisi olmanız tüm Anadolu’da neler olduğunu bildiğiniz anlamına gelmez. İstanbul’da bile kendi yumurtasını kendi tavuklarından alanlar var.
  Bu arada, şunu da belirteyim ki yumurta üretiminde köşeyi dönen kapitalistler şimdi daha çok dış piyasalara yöneldi. Artık halkın kendi tavuklarını beslemelerine karşı olmak için yeni bir kuş gribi bahanesi uydurup tekrar ülke çapında tavuk imhasına başlamayı gerekli göreceklerini sanmıyorum. Kazancaklarını hedeflerinin çok üstünde kazandılar ve dış satıma ağırlık verdiler. Halkımız arasında bunların ürettiği yumurtaların sağlıklı olmadığı gerçeği bilinçli bir şekilde yayılmakta ve tavuk besleyenlerin sayısı Allaha şükür artmaktadır. Ben de halkı bilinçlendirmek için elimden geleni yapıyorum. Bu site Türkiye çapında tavuklar hakkında en çok okunan tek web sitesidir. Doğallıktan, organik yetiştiricilikten şaşmayalım. Hayvanlarımızı kimyasallı yemlerle beslemeyelim kendi sağlığımızı kendi ellerimizle mahvetmeyelim.

 2. Nazım - Trabzon dedi ki:

  Ben kendi arazimde doğal [organik] tavuk yumurtası üretimi yapmak istiyorum. Yaklaşık olarak 5000 adet düşünüyorum. Arazim de musait bu konuda tamamen bağımsız bir arazim var yaklaşık 16 dönüm. Kuluçka makinemi kendım yaptım. Makınemin denemelerini istediğim ayarları da tutturdum. Sizin bana tavsiyelerinizi bekliyorum. Ne önerirsiniz?
  ***
  Doğu Karadeniz bölgesi açıkta tavukçuluk için mükemmel bir bölge. Organik yetiştiricilikte yaz boyunca yem takviyesi bile gerekmez. Sadece kışın proteince zengin yiyeceklerle takviye gerekir. Organik tavukçulukta hiçbir ilaç ve aşı uygun görülmüyor ama bana sorarsanız aşılar kesinlikle şart. Tavuk cinsine gelince hibrit yumurta tavukları en iyisidir. Atak üreticileri ile anlaşabilirseniz civcivleri onlardan almanızı tavsiye ederim. Veya şu yazımda olduğu gibi kendi hibritinizi kendiniz yapacaksınız:
  https://tavuk.devletli.com/golden-comet-gibi-kendi-hibritini-yap


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.