Yumurta verimini kötü etkileyen faktörler

Tavukların yumurtadan kesilmelerinin nedenleri nelerdir? Yumurta verimini etkileyen, düşüren faktörler bu yazıda anlatılıyor.

Tüy Dökümü: Tüy dökümü yumurtadan kesilmeyi de beraberinde getirir. Tavuklar genelde yılda bir defa, çoğunlukla sonbaharda tüy dökerler, yepyeni tüylerine kavuşurlar. Bu süre içinde ya hiç yumurtlamazlar ya da çok az yumurtlarlar.

Aralık başlarından Ocak sonlarına kadar kışın ilk yarısı ve ortası
1- Kışın gecelerin uzun sürmesi tavukların yumurtlamadan kesilmesinde ana faktördür.
2- İkinci etken ise soğuk havadır fakat bu her türü etkilemez. 1. maddede yazdığım gecelerin çok uzun olması faktörü çoğu tavuk türlerinde yumurta verimini azaltır veya durdurur, çok az türler kışa rağmen normal yumurtlamaya devam eder.

(Son yüz yıl için türetilen bazı özel türler ve çok yeni hibrit türler kışın da yumurtlamaya devam edebiliyor.)

Az ışıklı kümeslerde hapis hayatı sürmek: Böyle kümeslerde beslenen tavukların yumurtlamama veya çok az yumurtlamalarının sebebi hayvanların sabahları güne çok geç başlamaları ve akşamları erkenden uykuya dalmalarıdır. Bu yüzden içgüdüleri kışta olduğunu sanıyor ve yumurta üretimini gerekli görmüyor.
Tembel insanların sabah geç kalkmaları ve tavuklarını saat 10’da 11’de karanlıktan aydınlığa çıkarmaları da yumurta verimini fazlasıyla düşürür. Bu tembel insanların tavukları gurk da olmaz.

Yaşlılık: Özellikle 3. yıldan sonra, yumurta veriminde her yıl artan düşüşler olur. Bu gayet normaldir. En iyi verim 2 yaşına kadar görülür. İyi bakımda 3, yeni hibritlerde 4 ve 5 yaşına kadar iyi verim yavaş yavaş azalarak devam eder.

Gurk olmak: Tavukları sırf yumurta sömürüsü için kullanan insanların korkulu rüyasıdır. Hayvanların en doğal ihtiyacını bir hastalık gibi görerek gurktan soğutma çareleri ararlar. 21 gün kuluçka süresine ilaveten 2 aya yakın veya biraz daha uzun bir civciv yetiştirme süreci sonunda tavuklar tekrar yumurtlamaya başlarlar.

Yetersiz veya dengesiz beslenme: Yumurtalar gerçekte civciv oluşumu içindir, bu yüzden tavuk bünyesindeki en hayati önem taşıyan besinler devamlı yumurtaya aktarılır. Her türlü kuvvetli gıdadan bol bol yemezlerse bünyeleri zayıf ve yorgun düşer, hayvan yıpranır. Sonuçta doğa kanunları devreye girerek civciv oluşumuna yeterli besin ihtiva edemeyecek yumurta üretmektense hiç yumurta üretmemeyi kararlaştırır.


Kategori: Sağlık Tarih: 27 Nisan 2010

Etiketler: |

'Yumurta verimini kötü etkileyen faktörler' hakkında sorular, açıklamalar

 1. AYDIN BİLGİN dedi ki:

  slm ben hobi olarak ist b.paşada 4 tavuk vede 2 tane genç horozum var buğday vede mısır kırması vede suni yem veriyom fakat yumurta almıyorum kıvırcık yeşil olarak veriyom bahçem geniş birde çins olarak ta başka çinsler arıyom yardımcı olursanız sevinirim saygılarımla.
  ***
  Konu ile ilgili yazılarım var onlardan bilgi edinebilirsiniz. Bu sayfada da niçin yumurtlamadıkları hakkında kaydadeğer bilgi var zaten. Yeriniz çok mu geniş de başka cinsler arıyorsunuz? Çok geniş arazide gezinme fırsatları yoksa az sayıda tutmanızı tavsiye ederim.

 2. Talip Topaloğlu dedi ki:

  DÜZCE/Akçakoca da deniz’e yakın bir yerde 40 kadar tavuk besliyorum. Sanırım havaların elverişsizliğinden dolayı, yeterli miktarda yumurta alamamaktayım. Arkadaşlarımın tavsiyesiyle 10 kg yumurta yemini takriben 1 hafta içinde yedirdim. Sayenizde gerek hayvanlara, gerekse tüketenlere ciddi zararlarını öğrendiğimde tekrar buğday vermeye devam ediyorum. Sizlerden öğrenmek istediğim mevzuu ise: Tavuklarıma yumurta yemi yedirdiğim günlerdeki yumurtalardan normal sağlıklı civciv çıkarmı? Ayrıca, yumurta yemi yedirdiğim yumurtadaki tehlike tavuğun etinde de sözkonusu mudur? O dönemde kesilen tavuğun etinin yenmesinde bir sakınca var mıdır? Sonsuz saygılarımla…
  ***
  Kimyasallı yemlerle beslenen tavuklardan elde edilen birkaç yumurta ile veya bir iki tavuk eti yemekle bir sorun olacağını sanmıyorum. Aylarca devam etmekten dolayı sorunlar olur, büyük sağlık problemleri ortaya çıkar. İçiniz rahat olsun. O yumurtalardan civciv çıkması konusunda durum nedir kesin bir şey diyemem. Eğer sağ salim çıkabilmiş ve normal gelişime devam edebiliyorlarsa, kimyasallı yem vermezseniz onlar da normal sağlıklı bir şekilde hayatlarına devam ederler.

  Tavukların yumurta veriminde havanın şu günlerde bir etkisinin olacağını sanmam. Cinsine göre belki değişebilir ama yine de sanmıyorum. Mevsim normallerine göre havalar az biraz serin gidiyor, eğer tavuklarınızı doğal arazide besliyorsanız, böceklerin çoğalmalarına engel olacak kadar soğuk hava devam ediyorsa bunun biraz etkisi olur. Nasıl beslendikleri önemlidir. Açık havada çok geniş bir toprak alanda dolaşabiliyorlarsa; toprak, her çeşit bitki ve böcek yiyebiliyorlarsa yumurta verimlilikleri çok iyi olur ayrıca o yumurtalar şifalı olur. Arazi eğer bitki çeşitliliği ve böcek çeşitliliğince oldukça fakir ise siz sadece buğday değil daha zengin çeşitlilikte yiyecekler sağlamalısınız. Ayrıca tavuklar bu aylarda doğada olduğu gibi uyku düzenleri varsa (örneğin güne serçelerle aynı vakitte başlıyorlarsa) bu durumda yumurta verimliliklerinin özellikle bu ve önümüzdeki haftalarda çok iyi olması gerekir.

 3. Meliha - Ankara dedi ki:

  Bir aylık civcileri olan tavuğum yumurtlamaya başladı. Kümeste horoz yok, horoz alsam civcivlere zararı olur mu? Dışardan horoz almayıp horoz civcivlerin büyümesini mi bekleyim?
  ***
  Horoza hiç gerek yok. En iyisi civcivlerin büyümelerini bekleyin. Horoz çıkanlardan birini devamlı kümesinizin horozu edersiniz.

 4. Meliha - Ankara dedi ki:

  Tavuk civcileriyle hindi civcileri aynı kümeste kalabilirler mi? Birbirine zarar verirler mi?
  ***
  Birbirlerine civcivken alışmışlarsa öyle devam eder.

 5. Meliha - Ankara dedi ki:

  Anne tavuk 35 günlük civcivlerini gagalamaya başladı. Bu davranışı normal midir?
  ***
  Bunun ortalaması 45 gün. Sizinki biraz erkenci davranmış.

 6. Berkan - Aydın dedi ki:

  Peki neden gagalar civcivlerini kendi yavrusu değil mi?
  ***
  Artık değil. Bazı hayvanlar böyledir. Fazla samimiyetten hoşlanmazlar. Ne öyle annecim annecim mıy mıy mıy cik cik cik. :))

 7. Meliha - Ankara dedi ki:

  Anne tavuk hepsini gagalıyor ama, civcivin birisine kafayı iyce taktı. Görmek bile istemiyor kovalıyor. Ne yapabilirim? Tavuğu civcivlerden ayırayım mı yoksa aynı kümesi paylaşmaya devam mı etsinler? Tavuğum kara köy tavuğu.
  ***
  Maşallah çok doğal bir tavuğunuz var. Neslini devam ettirin. İlerde bahçeli evim olursa sizden bir tane sizden alırım inşallah. Cevap olarak ayırın derim. Tavuk şımarık yavruları artık istemiyor. Artık 18 yaşını doldurdunuz gidin başınızın çaresine bakın ben de kendi özel hayatımın keyfini çıkarayım demek gibi bir şey. Hayvanlar böyledir işte.

 8. Meliha - Ankara dedi ki:

  Çok isterseniz sizinde bahçeli bir eviniz olur. Benim bahçem de tavuğum da çok istediğim için oldu. Düşüncenin gücünün olduğuna inanıyorum. İnşallah sizinde istedikleriniz olur. Yardımlarınız için teşekkür ediyorum.
  ***
  Evet ben de çok istiyorum. İnşallah olur. Gerçi imkan var fakat abimin hastalığından dolayı (aslında fazla pipirikli olduğu için) şehrin en merkezinde oturmak zorundayız. Hastaneler yakın, ambulans 10 dakikada gelebiliyor.

 9. Cihat dedi ki:

  O yem gibi ama zararsız bir karışımı kendim yapabilirmiyim o yemde hangi maddeler var?
  ***
  Zararlılar saymakla bitmez.. tavuklara gerekli olanlarına gelince, bitkisel proteinler çok. Aslında hayvani proteinler de lazım ama maliyet düşük olsun diye koymuyorlar. Siz çeşitli yeşillikler verin, arada sırada balık gibi deniz mahsulleri verin, serbest gezebiliyorsa zaten yaz boyunca bol bol böcek yiyorlardır. Bunlar önemli şeyler. Bir de toprak yemeleri lazım. Tavuklar toprak da yiyerek ihtiyaçları olan mineralleri alırlar. Eskiden bizim tamamen doğal usullerle yetiştirdiğimiz tavuklarımızın yumurta verimi mükemmeldi. Hastalıklara dirençleri de çok yüksekti.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.