Yumurta yemi ne işe yarar

Yumurtacılık sektöründe çiftliklerde daha çok kullanılan özel yumurta yemi niçin gereklidir, doğada serbest yaşayan tavuklar için de gerekli midir konusunda bir yazı.

Buna yumurtlatıcı yem diyenler de var. Aslında yumurtlatıcı değildir. Yumurta yeminden amaç şudur: Yumurtlayan tavuklar bünyelerinden müthiş oranda kuvvet kaybederler, adeta ömürlerinden ömür gider, İşte bu yüzden yumurtlamakta olan tavukların zengin çeşitlilikte ve bollukta yiyeceklere ihtiyacı vardır. Yumurta yemi bunu telafi etmek için hazırlanmaktadır. Fakat kapitalizmin son yıllarda insanları daha fazla para kazanma manyağı yapması bu tür yemlerde de etkisini çok çirkin bir şekilde göstermiştir:

Bu yemlere çeşitli kimyasallar katılıyor. Böylece tavuk bünyesi yıpranmışlıkların farkına varamıyor. Devamlı bu tür yemlerle beslenen tavukların ömrü kısalır. Üç yıldan fazla yaşayamazlar. Kapalı tesislerde tavuklar zaten bir iki yıl kadar tutulur, bünyenin iflas etme arefesinde ıskartaya ayrılırlar.

Açık yerlerde, ev bahçelerinde bu yemin devamlı verildiğinde tavukların üç yıldan fazla yaşayamadığı görülmüştür. Yani bünye zaman zaman yumurtaya ara verip  yenilenme faaliyetlerine giremiyor. Sadece tüy dökme zamanında yumurtlamaya ara verebilirler, bir de cinse bağlı olarak kışın ara verirler. Özellikle kışın yumurtlamaya devam eden hibritler, bu yemle devamlı beslendiğinde üç yaşına yaklaştığı zaman ani bir çöküş, ani bir yaşlanma ile birlikte ölür giderler.

Konu ile ilgili ve çok daha sağlıklı tavsiyeler için tıklayın:
» Tavuklara civcivlere ne yedirmeli?


Kategori: Sağlık Tarih: 09 Nisan 2010

Etiketler: |

'Yumurta yemi ne işe yarar' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Hee dedi ki:

  Buğdayın yanında azıcık verıyorum hiçbir şeye yaramıyor. Zaten fazla sevmiyorlar. yumurta yemi ne kadar verirsem vereyim benim tavuklarım yumurtlamıyorlar. Folluk koydum içine bir tane yumurta koydum üzerine bile oturmamış. Daha ne yapayım ki yemle alakası yok sizin dediğiniz gibi :(

 2. Kenan dedi ki:

  Yumurta yemi nedir içinde ne var?
  ***
  Yumurta oluşumu için gereken proteinler filan var. Ayrıca tavukların ve insanların sağlığına çok zararlı kimyasal maddeler vardır. Amaç tavuk bünyesi yıpranmışlığı hissetmesin ve dinlenme arası vermesin diyedir. Böylece tavuklar bir yıldan iki yıla kadar değişen süre içinde kapalı yumurta üretim tesislerinde devamlı yumurtlarlar, fena halde yıpranırlar. O kimyasal maddelerin insan sağlığına da büyük zararı var. Kanser çeşitleri ve daha birçok hastalıklar son yirme yılda çok büyük bir artış gösterdi. Tıp ilerlerken çeşit çeşit hastalıkların artması, mesela obezitenin müthiş bir hızla artması tıptaki gelişmelerin tersine bir seyir izliyor. Sebep kimyasallı yemlerle beslenen tavukların etlerini ve yumurtalarını yemektendir.

 3. mehmet dedi ki:

  Tavuk fazlaca yumurtlasın diye suyuna bir ilaç damlatılıyormuş. Bu doğru mu? Bu ilaç hayvana zarar vermiyor mu?
  ***
  Hiç duymadım ama olabilir, para hırsı insana her türlü rezilliği yaptırır. Zararı elbette çok büyük olur. Kenan beyin sorusuna verdiğim cevabı da okuyun.

 4. samet dedi ki:

  bu tavukları yumurtlatmak için ne yapmalıyız?
  ***
  Cevap:
  Şu yazıma bakın:
  https://tavuk.devletli.com/yumurta-verimi

 5. hüseyin dedi ki:

  tavuklarım çok za yumurta bırakıyorlar.yumurtalarının arttırılması için ne yemleri verilmelidir

 6. Mehmet Salih dedi ki:

  Tavuklarda yemleme konusunda, eskilerden gördüğümüz sabahları bir kaç tabak buğday atarlardı sonra hayvanlar açıkta tabi şekilde gezinip beslenirdi. Şimdi kümeslerde sürekli yem yiyecekleri yemlikler var. Hayvanlar ne kadar isterse yiyebiliyor. Bunun hangisi sağlıklıdır ? Bir kaç tabak atılan buğdaydan yeterli beslenme yaparlarmı, hayvan başı kaç gram yemlemek lazım?
  ***
  Tamamen doğal yemlerle besleniyorlarsa esas sorun kapalı kümeslerde hapis tutulmalarıdır. Önlerinde fazladan yiyecek olmasında zarar yok çünkü tavuklar bünyelerinin ihtiyaç duyduğu kadar yerler fazlasını yemezler. Ama şimdiki kimyasallı yemler hayvanları obezite hastası ediyor. Hiç sağlıklı değil. En iyisi şu yazımda anlattığım gibi çeşitli yiyecekler sağlamaktır: https://tavuk.devletli.com/tavuklara-civcivlere-ne-yedirmeli Yoksa kimyasallı yemlerle beslenen hayvanların eti yumurtası insanların sağlıklarını sinsi sinsi zamanla feci şekilde bozuyor.

 7. JOKER dedi ki:

  Bence yapılması gereken en uygun yol bitkisel üretimle hayvansal üretimimin birbirini destekleyici biçimde götürülmesiir. Arazisi olan çiftçi tek başına, arazisi olmayan çiftçi de arazisi olan çiftçiyle ortak olup hem kendi tavuk yemini, hem de tavuğunu yetiştirmelidir. Yetiştirdikleri tavuk ve horozların çiftleşmeden ve yumurtlamadan kesilmiş olanları etinden yararlanılacak biçimde satmalı, populasyonunun yaş ortalamasının çiftleşmeye başlayabilir yaşta tutması gerekir. Ayrıca üretilen yumurtanın var olan yem yetiştirme arazisinin de kapasitesi göz önüne alınarak olması gereken tavuk ve horoz sayılarına göre uygun miktarının satılması, diğer yumurtaların da populasyonu koruması sağlanacak biçimde kuluçkada kalması sağlanmalıdır. İyi tarım uygulamalarına dahil olarak da uygulamalarla ilgili bilgi olarak da destek alınmalıdır diye bence.

 8. Bekır - Ankara dedi ki:

  Bıldırcın ve Keklık bakıcısıyım bende yumurta alamıyorum her turlu yem kullanıyorum yapmam gerekenler nelerdır saygılar…
  ***
  Ferah ve geniş alan, çok çeşitli yiyecekler, aynen açık hava gibi çok aydınlık ortam, iyi temiz hava, serçelerle aynı saatte güne başlamaları…


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.