Yumurtadan kesildi

Tavukların arada bir yumurtadan kesilmeleri normaldir. Bunu bir sorun olarak görmeyin.

Tavuğum niçin yumurtadan kesildi diye soranlar çok. Oysa bu gayet normaldir. Devamlı yumurtlamaları normal değildir.

Tavukların en çok yumurtladıkları zaman genel olarak tüm cinslerde mart – haziran sonu arası dönemdir. İşte bu aylarda yumurtadan kesiliyorlarsa ve üstelik gurk da olmamışlarsa beslenmelerinde veya barınmalarında problemler var demektir. Yaşlılık da önemlidir.

1- Beslenme sorunu – Tavukların iyi gıda almaları gerekiyor
Yumurta, civciv oluşması içindir bunu önce iyi bilelim unutmayalım. Bu yüzden tavuğun yediği şeylerden aldığı en önemli besin maddeleri yumurtaya aktarılır ki hiç yoktan sağlıklı bir civciv oluşabilsin. Dolayısıyla da yumurtlayan tavukların çok iyi beslenmeleri şarttır yoksa bünyeleri çok zayıf düşer. Bünyesi fazlaca zayıf düşen tavuk yumurtadan kesilir. Çünkü “doğa” besleyiciliği çok düşük yumurtalara izin vermez, tavuk dinlenmeye çekilir.

2- Barındıkları yer sorunu – Gündüz süresi
Doğanın gereği olarak tavuklar ilkbaharda yeni nesiller geliştirirler. En çok “gündüzlerin uzun olduğu zamanlarda” yumurtlarlar. En uygun zaman mart sonundan haziran sonuna kadardır. Siz eğer tavuklarınızı karanlık kümeslere kapatıyor, sabah geç aydınlığa kavuşturuyor, akşam erkenden karanlığa sokuyorsanız yumurtadan zamansız kesilmeleri normaldir.

3- Yaşlılık
Tavukların en verimli çağı bir buçuk yaşına kadardır. Bu dönemde çok iyi bakılırlarsa verimliliklerinde üç yıla kadar önemli bir düşüş olmaz. Civcivlikten başlanarak birbuçuk yaşına kadar çok iyi bakılmalıdırlar. Daha sonra ise daha iyi bakım gerekiyor.

4- Tüy dökme zamanı
Her yıl sonbaharın ilk yarısında tüy ve deri yenilenmesi gereçekleşir, bu zamanda tavuklar yumurtadan kesilir.

5- Kış ayları
Her cinsi bağlamaz ama kasım ortasından ocak sonuna kadarki zaman yumurta veriminin sıfıra yakın olduğu bir dönemdir. Tavuklarınızı rahat bırakın. Kış mevsimi çok soğuk geçen yerlerde kış boyunca yumurta verimi daha da düşük olur belki hiç yumurtlamazlar.


Kategori: Tavuklarla ilgili cinsel konular, Yumurta Tarih: 19 Ocak 2011

Etiketler: | | |

'Yumurtadan kesildi' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Saliha Yılmaz dedi ki:

  Benim tavuğum sık sık gurk oluyor nasıl vaz geçirebilirim? Arkadaşlar ıslat dediler ama olmadı. Ne kadar ıslattıysam gene de yattı ne yapabilirim?
  ***
  İki civciv verin onlara annelik yapar zamanla gurkluğu geçer. En temiz yolu bu. Aslında horozsuz tavuklarda gurk olma sık görülüyor. Sizin horozunuz var mı merak ettim.

 2. Ali Kaptan dedi ki:

  Şu an tavuklarım bir yaşında olduğu halde yumurtlamıyor. Daha dogrusu yumurtlamayı kestiler 7 – 8 gün olacak bir tanene bile yumurtlamıyor. Gurk da değiler. Bakımı da gayet iyi ama bazen kapılarını öyleye dogru acıyorum o olabilir mi? Gerci icerisi karanlık olmuyor..
  ***
  Bırakın dinlensinler. Bunlar makine değil. Ne kadar sık mola verirlerse o kadar sağlıklı olurlar.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.