Tavukların yumurta ve tüy yeme sorunu

Tavuk yumurtalarını yiyor, birbirlerinin tüylerini yiyorlar, hatta birbirlerini yaralayıp yiyorlar gibi sorunlar kapalı alanlarda tavuk besleyenlerde çok sık görülür.

Tavuk yumurtalarını yiyor, birbirlerinin tüylerini yiyorlar, hatta birbirlerini yaralayıp yiyorlar gibi sorunlar kapalı alanlarda tavuk besleyenlerde çok sık görülür.

Tavuklar niçin yamyam olur?

1- Çok kısa bir anlatımla: Yumurta yemelerine sebep bünyelerindeki protein, albümin, kalsiyum ve sülfür kaybını telafi etmek içindir, tüy yemelerine sebep kabuklu böceklerden yiyemedikleri içindir, birbirlerinin kanını içmelerine sebep toprak ve yabani otlardan yiyemedikleri içindir diyebiliriz ama yine de bunlar çok kesin ve net sebepler değildir, hem her biri birbirinin içinde bağlantılıdır.

2- Yumurtlayan tavuklar bünyelerinden muazzam miktarda hayati önem taşıyan maddeler kaybederler. Yumurtalar civciv oluşması içindir. İşte bu yüzden yumurtlayan tavuğun bünyesinden en hayati önem taşıyan proteinler, vitaminler, mineraller madensel tuzlar yumurtaya aktarılır ki bir civciv vücudunun oluşması için gereken bütün her şey yumurtada bulunsun. Bunun sonucunda yumurtlayan tavukların bünyeleri zayıf düşer. Niçin tavuklar birbirlerinin tüylerini yiyor, niçin kendi yumurtlarını yiyorlar, cevabı buradadır. Yani ayakta durabilmek için, hayatta kalabilmek için yiyorlar! Böylece, anlamalısınız ki tavuklar yumurtlamakla kaybettikleri kuvveti ancak çok bol çeşitte her türlü yiyeceklerden yiyerek geri kazanabilirler.

Kendi yumurtalarını ve tüylerini yemelerine çözüm için temel gereklilikler

1- İlk yapılması gereken şey, yiyecek çeşitliliğini en üst düzeyde ve bollukta tutmaktır. Gerçi esas çözüm yiyecek çeşitliliğinin bolluğunun yanısıra tavukları kümeslerde veya küçük dar bahçelerde değil açıkta serbest bırakarak yetiştirmektir. Çevre müsait değilse en iyisi tavuk beslememektir. Bazı insanlar tavuklarını kapalı dar alanlarda yetiştirdikleri halde hem yiyeceklerini bol çeşitlilikte sağlarlar hem çeşitli vitamin ilaçları ve aşıları kullanırlar. Böylece her şeyi deneyerek yumurta yapan tavuklarının kaybettiği besin değerlerini onlara tekrar kazandırırlar ve neticede yazımızın konusu olan üzücü yamyamlıklarla karşılaşmazlar. Bu sevgi ve profesyonellik isteyen bir şey. Ben yine de kabul etmiyorum. Hayvanlar doğalarının gerektirdiği hayat şartlarında yaşamalıdır.

2- Tavuklar ne yemeli? Doğal hayatlarında doğada ne yiyorlarsa. Çeşitli bitkisel ve hayvansal, yaş ve kuru, tahmin edebileceğimiz ve aklımızın ucundan bile geçmeyecek her çeşitten şeyleri yerler. Toprak da yerler bunu iyi bilin. Özgür tavuklar çevrede keşif gezileri yaparak yeni yeni beslenme alanları bulurlar. Farklı toprak türleri bile araştırılar. Beğendikleri bir toprak buldukları zaman orayı her gün ziyaret ederler, o topraktan yerler. Toprağın içinde bol bol eşelenirler debelenirler. Doğallığı bozulmamış çevrede özgürce gezinebilen tavuklar bulabildikleri her türlü böcekten ottan tohumdan küçük canlı ve ölü hayvanlardan zevkle yerler. Böylelikle birbirlerinin tüylerini yemezler, kendi yumurtalarını da yemezler.
Şu yazımı mutlaka okuyun: Tavuklara ve civcivlere ne yedirmeli

Şartlar düzeltildikten sonra yamyamlık devam edebilir
Yukardaki bilgilere göre tavuklarınızı rahata kavuştursanız bile yamyamlık alışkanlıkları devam edebilir çünkü alışmışlardır. Bir müddet şunları dikkatle yapın:
1- Taş veya plastik sahte yumurtalar, tavuklar normale dönene kadar folluklarda devamlı bulunmalıdır. Yumurtlama zamanları takip edilerek yumurtalar kurtarılmalıdır.
2- Birbirlerini gagalamamaları ve tüylerini yememeleri için tüylerine hem tavukları zehirlemeyen hem tavukların yemekten nefret ettiği maddelerden sürmek lazımdır. Buna bir iki hafta devam edilmelidir.
3- Yaralı tavuklar yaraları tamamen iyileşinceye ve yeni tüylerinin gelişimi tamamlanıncaya kadar diğerlerinden ayrı beslenmelidir.

Son söz:
Tavuklara doğala özdeş yaşama imkânı sunma imkânınız yoksa tavuk besleme merakınızdan derhal vazgeçin.


Kategori: Sağlık Tarih: 15 Nisan 2010

Etiketler:

'Tavukların yumurta ve tüy yeme sorunu' hakkında sorular, açıklamalar

 1. hasan dedi ki:

  folluktan yumurta alırken bi anlık dalgınlıkla yumurtalardan bir tanesini düşürdüm ve kırıldı.Tavuklarımın kırılan yumurtanın sarısını değilde kabugunu yediler. neden sadece kabugu yemiş olabilirler?
  ***
  Tavukların koku ve tat alma hisleri iyi gelişmemiş olduğu için, daha çok göz alışkanlıkları ile yiyeceklere saldırırlar. Sebebi budur yani henüz çiğ yumurtanın tadını almamışlar böyle bir şeye alışık değiller..

 2. Barbaros dedi ki:

  Peki yazıda geçen şu kelime kafama takıldı.Yumurta yemelerine sebep bünyelerindeki protein, albümin, kalsiyum ve sülfür kaybını telafi etmek içindir. Tavuk bu kadar şeyi nerden biliyorda bünyesindeki proteyin albümin kalsiyum sülfür kaybını algılayabiliyor ve algılamakla kalmıyor kaybettiği besinleri geri kazanmak gerektiğini de anlıyor ve bunlarlada kalmıyor kaybettiği besinlerin hangi yiyecekte olduğunuda biliyor.Bu Allahın yarattığı bir mucize.
  ***
  Evet, bu aslında insanlarda da var. Mesela proteinden bünyemiz mahrum kalsa canımız et yemek ister. Herhangi bir vitaminden mahrum kalsak o vitaminin bulunduğu meyveyi canımız çeker. Bunların hiç de farkında olmayız. Tavuklar da farkında değil. Biyoritmle ilgili mucizevi bir şey. Allah vergisi.

 3. Muharrem Suat Cankaya - İzmir/Çeşme dedi ki:

  Tavuklarım devamlı açıkta toprak ve yeşillik içinde geziyorlar. Dediğiniz gibi sabah serçelerle açıyorum serçelerle kapıyorum. Karma yem veriyorum mısır kırığı, buğday, kombine yumurtalık, fii, (güvercinlerim de var) gibi yemler. Yeşillik ve haşere kıyamet gibi, mutlular. Günde kaç sefer yem vermeliyim? Sabah açtığımda akşam kaparken yem veriyorum. Fazla mı gelir az mı?
  ***
  Madem öyle, sudan başka hiçbir şey vermeyin. Kışın böcekler azaldığından dolayı proteinli yiyeceklerden (kış boyunca) takviye olarak vermelisiniz. Yumurta yemi gibi özel hazır yemler tavukların ömrünü kısaltıyor. Bunlar çeşitli kimyasallar içeriyor. Kapalı tesislerde tavukların dar alanlara uyum sağlamaları için, oralarda tutulmalar filan olmasın, uyuşukluk olmasın, bünye yorulma hissi duymadan yumurta üretmeye devam etsin gibi sapık amaçlarla verilir. O tesislerde tavukların sömürülmeleri belirli bir süre içidir. Daha fazla devam edildiğinde tavuklarda üç yıldan fazla yaşayamama gibi etkiler görülmüş. Hem o kimyasallar insanlara da zararlıdır. Siz doğal imkânlara sahipken, tamamen organik yumurta yeme şansına sahipken öyle pisliklerle o güzelim nimetleri kirletmeyin.

 4. Mehmet Taş - Bursa dedi ki:

  Tavukların birbirlerinin tüylerinin yememelileri için hangi tür ilaç vb. kullanmamız lazım mı ve ilaçları nerden alabiliriz?
  ***
  İlacı yok. Yanlış besleme ve yanlış bakım böyle sorunlara sebep olur. Şartları iyileştirin.

 5. Anonim dedi ki:

  […] […]


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.