Tavuk yumurtasının insan hayatındaki yeri ve önemi

Hayvanlar âleminde insanoğlunun en büyük dostu, en başta geleni hiç şüphesiz tavuklardır. Tavukların etinden faydalanıyoruz ama en çok yumurtalarından faydalanırız.

En zengin besin değerlerine sahip ve en şifalı olan yiyecek maddesi yumurtadır. Fakat ne yazık ki günümüzde her yumurta zengin besin değerine sahip değildir.

Çocuklarımıza yedirebileceğimiz gıdaların arasında besin değeri en yüksek olanı, anne sütünden sonra tavuk yumurtasıdır. Yalnız dikkat edilmeli: Bu yumurtalar doğal ortamda özgür olarak yetiştirilmiş tavukların yumurtalarından olmalıdır.

Yumurtayı yüksek besin değerine sahip kılan en baştaki etken

Bir tavuk yumurtası, yeni bir canlının gelişeceği bir besin deposudur ve bir gelişim evidir. Yumurtanın içinde oluşacak civciv 21 gün boyunca yumurtadaki gıda ile beslenir. Bu yüzden bir civcivin gözüne, derisine, tüyüne, kemiğine, kanına, damarlarına, sinir sistemine, bütün organlarına ve bağışıklık sistemine hangi maddeler gerekiyorsa tümü yumurtada mevcuttur. Yumurta muhteşem zengin çeşitliliğe sahip bir besin deposudur. Hatta hastalıklara karşı direnç verici maddeler dahi bulunur. Küçük bahçelerde veya kümeslerde kapalı alanlarda yetiştirilen tavuklar ile tavuk endüstrisinde yetiştirilen tavuklar doğadaki gibi iyi beslenemez. Bu yüzden endüstriyel alan tavuklarının, ev ve bahçe tavuklarının yumurtalarından oluşan civcivler dünyaya ilk geldiklerinde doğada olması gerekenden daha zayıftır daha dayanıksızdır. Ve elbette bu yumurtalar doğada hür yaşayan tavuk yumurtaları kadar besleyici ve şifalı olamaz, bu mümkün değildir.

Hangi yumurta en değerli gıda maddesidir?

yumurtaları haşlayarak kahvaltılarda yeriz

Doğal ortamda serbest olarak yaşayan tavukların yumurtasıdır. Bu yumurtalara “organik yumurta” denebilir. Öte yandan, organik yumurta sattıklarını iddia eden kişilerin ürettikleri yumurtalar gerçek doğal yumurtalar gibi iyi kaliteye sahip değildir. Çünkü yiyeceklerinin çoğu insanlar tarafından sağlanır ve bir de yaşadıkları alan doğadaki kadar geniş bir alan değildir. Kuş gribinden sonra ise, organik tavuk yetiştiriciliği yapanlar, tavuklarını çok daha dar bir alanda hapis bulundurmak zorunda bırakılmışlardır.

Peki doğadakine özdeş, gerçek “organik” yumurtayı besin değerleri ve şifalılık açısından en ön plana çıkaran faktörler nelerdir?
İnsanoğlunun faydalandığı hayvanların tümünün içinde en meraklı, en araştırıcı, en obur, beslenme alışkanlıkları açısından en geniş yiyecek çeşitliliği olan, damak zevki en geniş olan tek hayvan Tavuktur.

Köy gibi kırsal kesimlerde “serbest” bırakılarak yetiştirilen tavuklar bütün gün çevreyi dolaşarak adını dahi bilmediğimiz binlerce çeşit şeyleri yemekle meşgul olurlar. Evet, her gün binlerce çeşit farklı farklı şeyleri yer dururlar.

Doğada tavuklar nelerden faydalanır?
Bitki, küçük hayvanlar, böcekler, toprak ve güneş ışığı

Bu beş ana gurubu daha açarsak

Bitkiler:
Pek çok çeşit bitkilerin yapraklarını, çiçeklerini, meyvelerini, tohumlarını, hatta köklerini yerler.

Küçük hayvanlar:
Fare, tavşan ve benzeri hayvanların yuvalarını bulurlar, yeni doğmuş yavruları bir hamlede, parçalamadan yutarlar. Yakalayabildikleri kertenkele gibi sürüngenleri yerler.

Böcekler:
Bitkilerdeki böceklerden, tırtıllardan, toprakta yaşayan böceklerden ve onların topraktaki larvalarından yerler. Topraktan ayrıca solucan yemeyi de severler. Böcek yumurtalarından da damak zevklerine uyanları varsa bulabildikleri zaman fırsatı kaçırmazlar.

Toprak:
Tavuklar sağlıklarını korumak için her gün geniş bir alanı devamlı dolaşırlar. Yeni yerler keşfederler. Keşfettikleri yararlı bölgeleri sonra her gün ziyaret ederler. Kümeslerinin yanı başındaki toprak dururken niçin bir iki kilometre uzaklıktaki toprağı her gün ziyaret ederler orada eşinirler toprak banyosu yaparlar, toprak yerler, bunun cevabı tavukların bünyelerinin duyduğu ihtiyaçlardadır. Bilim tavukları henüz tam olarak çözebilmiş değil. Tavuklar ihtiyaçları olan mineralleri, madensel tuzları, çeşitli elementleri hangi toprakta buluyorlarsa orayı her gün ziyaret ederler.

Güneş ışığı:
Tavuklar güneşlenmeyi sever. İnsanların bronzlaşmak için güneş altında yattıkları gibi tavuklar da her zaman değil ama bazen güneş altında yatarlar; yanlamasına yatarak, baldırlarını uzatarak güneşlenirler. Güneşin tavuk sağlığına mutlaka çok büyük faydaları vardır. Bazı vitaminlerin ve bazı özel kimyevi maddelerin oluşmasına yardımcı olur.

* * *

Çocukluğumdan üniversite yıllarımın başlangıcına kadar uzun yıllar boyunca tavuk beslemişizdir. Tavuklarımız mahallede özgürce dolaşırlardı. Bahçelerde kapalı beslenen tavuklara göre hastalıklara çok daha fazla dayanıklı idiler.

Şimdi tavuk besleyen çok kişiden tavuklarının birbirlerinin tüylerini yediklerini, kendi yumurtalarını kırıp yediklerini, hatta birbirlerini yediklerini duymaktayım. Bizim özgür tavuklarda en az 15 yılla dayanan gözlemlerinde bu tür üzücü davranışlara bir kez dahi şahit olmamışımdır.

Niçin diye sormaya gerek yok. Durum ortada: Tavuklarınızı ne kadar iyi beslerseniz besleyin doğal ihtiyaçlarının çoğunu sağlayamazsınız. En azından, içinde yabani otların ve böceklerin yaşadığı geniş bir bahçe lazım. Farklı arazilerden getireceğiniz farklı türlerdeki toprakları bahçenin sağına soluna yığacaksınız. Tavuklar ihtiyaçları olan maddeleri bulup yemeli. Sonra, basit tavuk yemleri ile beslemekle yetinmemeli, kaliteli özel tavuk yemlerinden ve evdeki yemek artıklarından vererek günlük beslenmelerinde yiyecek çeşitliliğini elden geldiğince geniş tutmaya çalışmalısınız.


Kategori: Yumurta Tarih: 16 Aralık 2009

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.