Tavukların yumurtlama saati var mı?

Çoğunluk cinsler en çok sabah öğle arası yumurtlar, bazıları günüdüzün herhangi bir vaktinde yumurtlar; sabah, öğleden sonra, hatta ilkindiden sonra gibi rasgele saatlerde yumurtladıkları olur.

Cinsine göre değişir. Çoğunluk cinsler en çok sabah öğle arası yumurtlar, bazıları günüdüzün herhangi bir vaktinde yumurtlar; sabah, öğleden sonra, hatta ilkindiden sonra gibi rasgele saatlerde yumurtladıkları olur. Yumurtlama saati ayrıca bir tavuğun peşpeşe günlerde yumurtlayabileceğini veya ara vereceğini de gösterir.

Bugün çok erkenden yumurtlamışsa yarın da yumurtlayacak demektir. Ama aynı saatte değil, birkaç saat sonra. Eğer tavuk öğle vakti yumurtlamışsa yarın büyük bir ihtimalle yumurtlamayacaktır.

Bu konuda siz de sizin tavuklarınızın yumurtlama saatlerindeki değişmeleri aşağıya yazabilirsiniz.


Kategori: Yumurta Tarih: 08 Şubat 2011

Etiketler:

'Tavukların yumurtlama saati var mı?' hakkında sorular, açıklamalar

 1. yusuf sakarya dedi ki:

  evet genelde böyle. Kesin böyle çünkü benim bir tanesi her gün öğlende yumurtluyor ama öğlenden 1 – 2 saat erken yumurtlasın ertesi gün açtığımda yumurtayı yapmış buluyorum.

 2. Cem Ünal - Ayvalık dedi ki:

  Benim tavuklarım Denizli tavuğu ve köy tavuğu kırmasıdır. Bir tanesi bir hafta sürekli yumurtladı aradan 2 gün geçtikten sonra tekrar yumurtladı ve 2 günden beri yumurtlamıyor. 6 aylık piliç olduğundan mı diye düşünüyorum yorumunuzu bekliyorum.
  ***
  Önce tavuklarınıza maşallah diyorum. Sonra cevabım:
  Bırakın yumurtlamasın ne var bunda? Tavukların devamlı yumurtlaması doğada olmayan bir şeydir. Hayvanların yakasını bırakın. :) Bırakın ne zaman isterse o zaman yumurtlasın.

 3. Ayşe - İzmir dedi ki:

  Tavuklarım sabah yumurtluyor ama kümesin altında iri bir fare pusuda onların başını bekliyor, yumurtlayınca da hemen yumurtalarını alıp kümesin altında yiyor. Ne yapmalıyım horoz alsam fayda eder mi aceba?
  ***
  Horoz faydalı olabilir ama şu yazımda anlattığım gibi yapsanız çok daha iyi olur:
  https://tavuk.devletli.com/folluk-farelerin-tirmanamayacagi-ozellikte-yuksekte-olmali

 4. Cengizhan - Akyayla, Tokat dedi ki:

  Benim 3 adet horozum var.(bir ay öncesine kadar 6 taneydi)Horozların ikisi hangi tavuk yumurtlayacak olsa başında asker gibi dikiliyor.Hatta ligorin tavuk çalılığa girdiğinde onlarda giriyor.Cinsiyle bir alakası olabilir mi diye düşünüyorum biri cüce chochin biride en küçük cinsten serama. Çünkü diğer köy horozunun böyle bir huyu yok. Ne varsa o iki yer cücesinde var. Niçin tavuğun yanına gelir olabilirler? Ve niye öteki yapmazken onlar böyleler?
  ***
  Böyle huyların silkie (habeş) horozlarında olduğunu duymuştum. Hatta çok nadiren de olsa silkie horozları kuluçkaya bile yatabiliyormuş. Diğerleri için hiç bilmiyorum ama çoğunluk tavuk cinslerinde olmaması gereken birşey. Sizinkiler zaten sıradışı cinslerden. Cücenin ise serama olduğunu sanmıyorum. Seramalar serçeden biraz büyüktür, bıldırcın kadar olurlar. Türkiyede cüce cinsler çin tavuğu ve ispenç tavuğu cinslerinden karışık şeylerdir. Kim resimlere bakıp hangi cinse benzetiyorsa o cinsten olduğunu iddia eder.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.