Ziraat tavuğu nedir ne değildir

Bazı yerlerde ziraat odaları, ziraat bölge müdürlükleri halka tavuk veya civciv satar. Halk da o tavuklara “ziraat tavuğu” der.

Son yıllarda Anadolu’da halk arasında çıkan yepyeni bir terim: “Ziraat tavuğu”. Bir de “Ziraat civcivi” terimi çıktı. Bu nedir, ziraat tavuğu diye bir tavuk cinsi mi var?

Öyle bir şey yok. Bazı yerlerde ziraat odaları, ziraat bölge müdürlükleri halka tavuk veya civciv satar. Halk da o tavuklara “ziraat tavuğu” der. Hâlbuki o tavuklar herhangi bir cinstendir. Yumurta tavukları, etlik tavuk civcivleri vesaire.

Tavuk üretim çiftliklerinden satın alırlar belirli bir kâr üzerinden halka satarlar. Kendileri üretim yapmıyor. Dolayısıyla da Ziraat Tavuğu diye bir cins yoktur. Halkımızın yanlış bir isimlendirmesidir.


Kategori: Haber - Bilgi, Irklar Tarih: 06 Şubat 2011

Etiketler:

'Ziraat tavuğu nedir ne değildir' hakkında sorular, açıklamalar

 1. yusuf sakarya dedi ki:

  benimde bir tavuğum ziraat köy tepesinde saç üçü karışık birşey sadecene birtane var böle tavuğum hergün yumurtluyo maşallah maşallah ama diğer yandanda bir yumurta tavuğun ömründen ömür alıyo ya 2günde bir yumurtlamasını isterim kendini zorlamasını istemem ama marul olsun kara lahana olsun domates olsun hatta peynir bile veriyorum ara sıra maşallah yiyor

 2. Onur - Adana dedi ki:

  Bizde de bu tavuktan var acaba bu tavuklar hic gurk olmaz mı?
  ***
  Olabilir de olmayabilir de. Şu yazımı okuyun:
  Golden Comet

 3. Harun - Malatya dedi ki:

  Benim bir tavuğum var. Altı çok hafif kahverengi, üstü beyaz ve kuyruk tüyleri seyrek.İbibiği ise ziraat tavukları dediğimiz tavuklarınkinin aynısı ve yanına gidince tuhuyor yere çöküyor ziraat mı acaba?
  ***
  Değildir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.